aktuality

Hlavné mesto má atrakciu v mestskom lese

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rrozhladna Blava mAreál Americké námestie v Bratislave vznikol po ťažbe dreva v mestských lesoch na svahoch Kamzíka. Holorub z roku 2002 umožnil skultivovať atraktívnu plochu na účely rekreačného využitia. Pritiahnuť má aj zahraničných turistov.

Turistické atrakcie Kamzíka zvýrazňuje postavenie rozhľadne. Drevenú konštrukciu tvoria opracované kmene z červeného smreka. Rozhľadňu s celkovou výškou 15 metrov tvoria štyri konštrukčne samostatné, no nadväzné celky. Nosné spojenie dotvárajú aj drevené schody. Celá trasa výstupu je chránená zábradlím z drevených prvkov. Konštrukcia je ukončená strieškou. Drevenú rozhľadňu vo výške 380 m n.m. postavili v rámci projektu Milión pre Bratislavu. Výstavbu financovali z ušetrených finančných prostriedkov (33 tis. €) v mestskom rozpočte.

Atrakcia v Mestských lesoch v Bratislave je v časti Kamzík. Na jeho vrchole je televízna veža vysoká 200 m. Kamzík je 2. najvyšší bod v Bratislave (439 m n.m.). Je to najatraktívnejšie miesto v hlavnom meste a láka všetkých jeho obyvateľov. K rozhľadni vedie cestička pre turistov a cyklistov – po červenej značke, z Kamzíka alebo zo Železnej studničky. Z parkoviska sú orientačnými bodmi viaceré informačné tabule. Onedlho ju zakreslia aj do mapy Mestských lesov Bratislava. Takto sa miesto stane príťažlivým pre návštevníkov hlavného mesta Slovenska. Je z nej nádherný rozhľad na všetky strany: na Hrad, Slavín, aj na rozliate vody pod hrádzou v Čuňove.

Rozhľadňa ochráni cyklistov, turistov a ostatných návštevníkov pred nepriaznivým počasím. Od jej otvorenia v závere septembra 2016 vytvorí priestor na organizovanie nenáročných skupinových akcií lesného charakteru (opekačky). Neďaleko je viacero malých pamätníkov bohatej histórie – skončila sa tu aj prusko-rakúska vojna pred 150. rokmi (1866).

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina