aktuality

Tendr na těžební práce a prodej dřeva vyhrála skupina PETRA

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Lesni prace2Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vybral vítěze tendru na těžební práce a prodej dřeva. Nejvíc – 15 kontraktů mezi lety 2017 a 2021 – má šanci získat skupina Petra z Ratíškovic u Hodonína.

Lesy ČR začaly 19. září hodnotit v rámci lesnických tendrů 313 nabídek podaných 36 společnostmi. Ve 48 zakázkách uzavíraných na pět let se soutěží o 3,4 miliardy Kč bez DPH. Budoucí smluvní partneři státního podniku by měli začít plnit smluvní podmínky 1. ledna 2017.

Skupina PETRA ve státních lesích letos těží 1,12 milionu m3 dřeva. Na těžbě zadávané firmám to představuje podíl 18 %. To je největší podíl na těžbě ze všech firem pracujících pro LČR. Po vítězství v nynějším tendru má skupina PETRA šanci v příštím roce zvýšit těžbu ve státních lesích o 605 tisíc m3 dřeva a dostat se asi na 1,73 milionu m3. Její podíl by se tak posunul na téměř 30 %.

Skupina PETRA se může od příštího roku podle generálního ředitele LČR Daniela Szóráda stát výrazně dominantní z pohledu lesnických zakázek v ČR. „Je to stav k zamyšlení. Pevně věřím, že společnost, vzhledem k jejím dlouhodobým zkušenostem, si dokáže se situací poradit. Pevně věřím, že také zhodnotí své možnosti a že k tomu přistoupí s veškerou vážností,“ uvedl Szórád.

Na druhém místě se umístila společnost Uniles ze skupiny Agrofert. Získala 10 zakázek. Z pohledu celkové těžby (včetně nově získané) je však Uniles třetí. Příští rok by mohl pro Lesy ČR těžit o 53 tisíc m3 dřeva více než letos. O 141 tisíc m3 dřeva více by měla těžit firma Stora Enso Wood Products Ždírec. O necelých 11 tisíc m3 těžby by si příští rok měla polepšit ještě firma Kloboucká lesní.

Naopak společnost Opavská lesní by měla ztratit 9 jednotek s možnou těžbou 374 tisíc m3 dřeva. O 2 jednotky s možnou těžbou 220 tisíc m3 by měla přijít společnost LDF Rožnov a o 3 jednotky s těžbou 120 tisíc m3 by měla přijít společnost Katr. Úbytek těžby by měly ještě podle předběžných výsledků tendru vykázat firmy LST, PROGLES, Lesní společnost Litoměřice a Jihozápadní dřevařská.

Zdroj: Lesy ČR, ČTK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina