aktuality

Kůrovec plní vagony dřevem

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Les kurovecMinisterstvo zemědělství (MZe) k červnu ve státních lesích registrovalo více než milion metrů krychlových kůrovcového dříví. To je čtyřikrát více než ve stejném období loňského roku.

Nejhorší je situace na severní Moravě a ve Slezsku. Železniční společnost ČD Cargo za letošních prvních osm měsíců přepravilo meziročně o 500 tisíc tun dřeva více. Je to 20% nárůst. Celkově přitom objem přeprav firmy letos mírně klesá.

K nejvytíženějším stanicím patří Bruntál, Valšov či Krnov. Podle ředitele odboru podpory prodeje Michala Roha míří jesenické dřevo do tuzemských i zahraničních pil a celulózek, zájem mají hlavně tradiční odběratelé v Rakousku a Německu. K novým destinacím patří Rumunsko, jež v minulosti dřevo vyváželo, nyní velká část jesenického dřeva končí právě tam. „Rumunsko se stává zpracovatelem dřeva v celoevropském kontextu a vyváží až z něj získané výrobky s vyšší přidanou hodnotou,“ doplnil manažer ČD Cargo.

Byznys s kůrovcovým dřívím by přitom mohl trvat ještě několik měsíců. Oslabení vitality porostů přetrvává a vysoká populační hustota kůrovců z loňského roku vyvolá výrazný nárůst kůrovcových těžeb v porovnání s rokem 2015.

Kromě Moravskoslezska řádí brouk v menší míře na Zlínsku, na jižní Moravě a v jihozápadních Čechách. Podle MZe lze ale pro příští rok díky letošním dešťům předpokládat opatrný ústup.

Zdroj: e15

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina