aktuality

Deň s rezbárom a jeho drevorezbami

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sakala prehliadka mVýstava „Majstri ľudovej umeleckej výroby východného Slovenska“ je inštalovaná v Regionálnom centre remesiel v Košiciach. Približuje osudy autorov vystavených diel, ktorí spracovávajú rôzne prírodné materiály.

Sprievodným podujatím k výstave je komentovaná prehliadka „Deň s Jánom Sakalom“. Uskutoční sa dnes – 8. septembra 2016 o 15:00 priamo vo výstavnej sieni RCR (Mäsiarska 52). Vstup pre záujemcov je voľný.

Rezbár Ján Sakala uchováva a rozvíja rezbársku tvorbu ako ľudový umelec. Používa minimálne prostriedky zobrazenia. Rešpektuje pôvodné ľudové motívy. Identifikuje atribúty, ktoré na soche nedominujú. Prešovský rodák je samoukom. V oblasti výroby drevorezieb je aktívny od roku 1990. V službách ÚĽUV je už štvrťstoročie a čestný titul „Majster ľudovej umeleckej výroby“ získal v roku 2010. Od roku 1959 udelilo ÚĽUV toto ocenenie už 406 slovenským výrobcom.

Ján Sakala rozvinul tvorbu tak, že návštevníkov dokáže upútať popisom svojich pracovných postupov. Ako lektor je rovnako zaujímavý aj pri porovnávaní prác iných rezbárov.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina