aktuality

Sibiřské pily jsou díky oslabení rublu nejziskovější na světě

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevo rezivo SibirVýsledkem prudkého oslabení ruského rublu bylo mj. podstatné snížení cen pilařské kulatiny pro pilařský průmysl ve východních částech Ruska v letech 2015 a 2016. Během posledních let v Rusku poklesly také ceny řeziva, ale ne ve stejném poměru jako kulatina, a důsledkem toho se pily na Sibiři staly jedněmi z nejvýnosnějších na světě. Vyplývá to z čtvrtletního průzkumu Wood Resource Quarterly (WRQ).

Výroba jehličnatého řeziva se podle oficiálních statistik od roku 2014 do roku 2015 v celém Rusku prakticky nezměnila. Domácí spotřeba klesla téměř o 10 %, zatímco objem vývozu vzrostl z 21,7 milionů m3 v roce 2014 na 23,1 milionu m3 v roce 2015. Růst objemů exportu pokračoval i letos, kdy za první pololetí dosáhl 12% nárůstu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Zdaleka nejvyšší nárůst zaznamenal vývoz do Číny, Japonska a Jižní Koreje.

Vyšší produkce řeziva na Sibiři a na ruském Dálném východě v posledních dvou letech v těchto regionech postupně zvyšovala ceny kulatiny (v rublech). Ve 2. čtvrtletí 2016 byla průměrná cena kulatiny v rublech o 20 % vyšší, než ve 2. čtvrtletí 2014. Avšak protože hodnota rublu vůči americkému dolaru od počátku roku 2014 výrazně propadla, náklady na kulatinu v dolarovém vyjádření klesly o téměř 50 %, což ruské pily učinilo velmi konkurenceschopné na světovém trhu.

Velmi nízké výrobní náklady ve východním Rusku pomohly tamním pilám expandovat na čínský trh na úkor zejména kanadských výrobců. Tržní podíl ruských pil na čínském trhu dosáhl 58 % v roce 2016, zatímco v roce 2014 byl 42 %. WRQ upozorňuje, že dovozní ceny řeziva do Číny v posledních 12 měsících poměrně výrazně klesly. Vyšší podíl na trhu nemusí nutně znamenat vyšší ziskovost. Ale dobrá zpráva pro pily na Sibiři a na Dálném východě je, že ceny kulatiny v posledních dvou letech klesly více (-37 % ve 2Q/16), než ceny řeziva (-10 %), takže ziskovost se pro mnoho pil významně zvýšila.

Náklady na kulatinu v poměru k exportní ceně řeziva klesly větším pilám ve východním Rusku z 65–80 % v letech 2012–13 pod 50 % v roce 2016. To je zařadilo mezi pily s nejnižšími výrobními náklady na světě.

Zdroj: businesswire.com

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina