aktuality

Rekord sice nepřekonán, ale putovní dřevák je opět doma

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Volary2016 1mPředposlední srpnovou sobotu (20. 8. 2016) se v jihočeských Volarech úderem deváté hodiny dopoledne již potřiadvacáté rozezněl zvon kostela sv. Kateřiny Alexandrijské, aby oznámil příchod dalšího ročníku Volarských slavností dřeva.

Dvoudenní víkendová akce, jíž si místní občané každoročně připomínají dávnou historii svého města, která je neodmyslitelně spjatá s prací se dřevem, přilákala navzdory nedělnímu nepřejícímu počasí kolem tří tisíc návštěvníků z různých koutů republiky i zahraničí.

Slavnostního zahájení tradičním přeříznutím klády pilou břichatkou se v sobotu dopoledne ujala starostka města Mgr. Martina Pospíšilová se známým imitátorem a bavičem Petrem Jablonským. Jeho vystoupení s celou plejádou jím imitovaných osobností (od prezidenta Miloše Zemana přes řadu současných i bývalých ministrů a poslanců až po herce Luďka Sobotu) odstartovalo pestrý kulturní program. Jeho největším tahákem byl jako vždy kromě dřevorubecké soutěže Euro Jack také trh řemesel s téměř čtyřmi desítkami řemeslníků z celé republiky i ze zahraničí. Mezi nimi byla zhruba polovina pracujících se dřevem, jako např. tesař Albert Šlouf s ukázkou ručního tesání trámů a podélného rozřezávání kmenů, soustružník dřeva Ladislav Holinka z Netřebic, výrobce štípaných šumavských holubiček Ing. Pavel Sarauer z Horní Plané, řezbář Tomáš Tittl z Velhartic, výrobce kuchyňského náčiní a potřeb pro domácnost Josef Papala ze Strání na Uhersko-Hradišťsku, řezbář Jaroslav Frencl z Volyně, výrobci dřevěných forem na máslo a perník manželé Slavíkovi z Krumvíře, řezbář Karel Klabouch z Dobré Vody či řezbář a výrobce trakařů a žebřiňáků Milan Klement z Křivsoudova.

Volary2016 2m„Ženy nejvíce zaujaly kytičky zhotovené z dýh Libora Hobzy a zejména pak dřevěné šperky řezbářky Šárky Šindelářové z Českých Velenic. Nemalé pozornosti všech zúčastněných se již potřetí za sebou těšil dřevosochař Fritz Schiebelbelger z příhraničního Neureichenau, který pro město zhotovil další nádhernou sochu ze zvířecí říše – orla s rybou,“ pochlubila se nám vedoucí sekretariátu starostky Dana Andraško s tím, že zajímavou činností spojenou se dřevem se na slavnostech blýskly i někteří z místních občanů. Především pak výrobce Volary2016 3mdřeváků Karel Fürbach, výrobci dlabaných koryt a dřevěných okapů Jiří Macura a Zdeněk Jícha, zhotovitel dřevěných lžic Jiří Králík a další.

V odpoledních hodinách se pak pozornost zejména místních návštěvníků soustředila na zábavnou sportovní soutěž „O putovní dřevák“, kdy se od domácího družstva očekávalo po roční pauze opět vítězství. Toto přání se obyvatelům města skutečně splnilo, neboť jejich borci po lítém boji obsadili první místo před družstvy ze spřátelených měst Perlesreut (SRN) a Wallern an der Trattnach (Rakousko).

S podobným očekáváním pořadatelé vstupovali i do druhého dne slavností, kdy tradičně usilují o překonání vlastního rekordu v počtu účastníků obutých do dřeváků z roku 2010 (263 lidí). Toto číslo bude platit i do příštího 24. ročníku Volarských slavností dřeva, neboť letošních 157 odřevákovaných účastníků jej ani zdaleka nemohlo ohrozit.

Foto: Ladislav Beran

Volary2016 4V

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina