Drevený kríž v tomto regióne má tradičné farebné zdobenie kresťanskými symbolmi: hrozno, kalich s hostiou, kvety, aj ľudové motívy. V iných regiónoch ich nenájdeme. Najvyššie dva vyrezávané kríže sú v Detve pri Kostole sv. Františka z Asissy.
Väčší vyrezávaný kríž v Detve dokončil majster rezbár Ján Fekiač v roku 1977. Vyrezal aj menší, krátko pred svojou smrťou v roku 1991.
Detviansky kríž v tomto roku obnovil Jozef Ďurica v areáli Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Pôvodný kríž vyrobil jeho otec Ondrej Ďurica z Hriňovej – Raticovho vrchu. Bol to dar pre Slovákov v Ríme. Pred 30-timi rokmi (1986) im tajne poslal 7-metrový kríž z dubového dreva ako 2 trámy obité doskami. K daru ho podnietil misionár Juraj Vojenčiak, tiež rodák z Podpoľania – z obce Bratkovce.
Za toto dlhé obdobie bol povrch kríža značne zvetraný. Autorov syn Jozef Ďurica sa podujal vybrúsiť a opakovať konzervačné a kolorizujúce nátery. S pomocou viacerých dobrovoľníkov sa mu to podarilo v krátkom čase.
Foto hore: Motívy vyrezávaných drevených krížov regiónu Podpoľania
Foto vpravo a dole: Detviansky vyrezávaný kríž v Ríme (foto: Zuzana Juhaniaková)