Pri úpravách historického vzhľadu budov Mariánskeho námestia v Žiline objavili aj pôvodné priečelie obchodu. Zhotovené je z dreva, ktoré aj po 100 rokoch je funkčné a ozajstným klenotom. Za výkladom je predajňa klenotov a šperkov.
Vzhľad a materiál odhalil spôsob celej konštrukcie priečelia obchodu. Rezbári a reštaurátori museli najskôr odstrániť niekoľko starých hrubých vrstiev vo viacerých farbách. Eduard Poláček a Miroslav Mládenek použitím špeciálnych špachtlí, dlát a skalpelov sa dostali až na pôvodné – storočné drevo. Po dôkladnom vybrúsení použili špeciálny náter proti plesniam a škodcom. Pôvodné staré drevo uzavreli izolačným náterom. Vrátili vzhľad pôvodného výkladu a dverí obchodu v pôvodnej farbe. Hotová konštrukcia má po rekonštrukcii finálnu vrstvu v holubičej sivej farbe.
Moderný vzhľad oboch výkladných skríň po boku vstupných dverí klenotníctva dotvorili vložením drevených kaziet do neveľkých plôch. Vyjadrujú fragment, ktorý súvisí s pôvodnou výzdobou. Nosné stĺpiky sú ozdobené pôvodnou rezbou. Dotvárajú vzhľad výkladu, ktorý pochádza zo začiatku 20. storočia a odzrkadľuje historizujúcu dobu 19. storočia.
Pre zachovanie pôvodného dreveného výkladu prispelo viacero priaznivých okolností: Výklad je oveľa hlbší ako sa robí dnes a nosná časť je veľmi masívná. Celá konštrukcia bývala chránená oceľovou roletou, ktorú majitelia spúšťali, keď predajňa bola zatvorená. A navyše všetky priečelia budov chránia historické murované laubne.
Výklad obnovili tak, aby nedošlo k poškodeniu jeho hodnôt. Pamiatkový úrad v Žiline stanovil: „Farebné odtiene drevených plôch a konštrukcií korešpondujú s pôvodnou povrchovou úpravou. Typ matu a lesku povrchu zodpovedá danému obdobiu. Nový celkový vzhľad bol obnovený historicky korektne.“ Projekt prebieha s podporou Ministerstva kultúry.
Foto hore: Rekonštruovaný drevený výklad a dvere v pôvodnom tvare a farbe
Foto vpravo: Nosné čelné hranolčeky s ozdobnými prvkami
Foto dole: Detail vložených drevených kaziet