Firmy, které nezveřejňují své účetní závěrky, jsou rizikovějšími obchodními partnery než ty, které svoji povinnost plní. Vyplývá to z analýzy výskytu tzv. negativních informací mezi těmito společnostmi, kterou provedla společnost Crif – Czech Credit Bureau. Informaci zveřejnil portál Podnikatel.cz.
Zmíněná analýza ukazuje, že společnosti, které závěrky do obchodního rejstříku neposílají, končí 3× častěji v likvidaci, 5,5× častěji je na ně uvalena exekuce a 8× častěji jsou nespolehlivými plátci DPH.
Dále se tyto firmy 1,5× častěji nacházejí na adrese s koncentrací subjektů s negativními informacemi, 3,5× častěji mají dluh vůči jinému komerčnímu subjektu a 4× častěji jsou na ně napojeny osoby s adresou na městském úřadě.
Zveřejňování závěrek je pro všechny obchodní společnosti povinné ze zákona. „Pokud společnost své účetní výkazy nezveřejňuje, může to znamenat, že se nachází v potížích nebo že se nejedná o seriózního partnera. Při obchodování s takovými společnostmi je proto na místě zvýšená míra opatrnosti,“ říká Jan Cikler, analytik Crif.
Většina firem si s povinností posílat účetní závěrku do obchodního rejstříku příliš hlavu neláme. Jak ukázala například loňská analýza společnosti Bisnode, tuto povinnost nesplnilo za rok 2013 celkem 67 % tuzemských firem. Za poslední tři roky dokonce nezveřejnilo výsledky hospodaření 45 % firem.
Nejhorší přístup vykazují společnosti z Prahy, kde své povinnosti za rok 2013 nesplnilo přes 71 % firem. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji dávají své účetní závěrky do rejstříku společnosti z Královéhradeckého kraje. Za rok 2013 jich tak neučinilo „jen“ 42 %. Z hlediska právní formy jsou zodpovědnější akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným. Stejně tak platí, že čím vyšší vykazuje firma tržby, tím lépe plní informační povinnosti.
Ilustrační foto