aktuality

21. křivoklátské Křivořezání s Václavem IV a Lucemburky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Krivorezani 1mNa přelomu července a srpna ve dnech 31. 7. – 6. 8. 2016 se na státním hradě Křivoklát ve Středočeském kraji uskuteční 21. ročník veřejného řezbářského sympozia KŘIVOŘEZÁNÍ. Akce, která bude vrcholit v sobotu 6. srpna Svátkem řemesel a muzikálem Modrá krev, se zúčastní více jak tři desítky řezbářů z různých koutů České republiky.

Letošní rok je na hradě Křivoklát věnovaný Lucemburkům, zejména pak Václavu IV., který na hradě hojně pobýval. Tomuto panovníkovi je pak věnované i letošní Křivořezání, přičemž zúčastnění řezbáři budou moci téma své tvorby zaměřit na některý z užších okruhů jeho života, jako jsou:

• Václav IV. jako dítě slavného otce Karla IV.,
• Václav IV. jako vášnivý lovec – Křivoklátský královský hvozd,
• užívej života Václave – lázně, víno, ženy: pověst o lazebnici Zuzaně,
• Václav IV. a jeho dvě manželky Johana a Žofie Bavorské,
• Václav IV. a Jan z Jenštejna – přátelství i nenávist (smrt sv. Jana Nepomuckého),
• Václav IV. a královna Žofie jako ochránci Jana Husa,
• Václav IV. a jeho bratři — Zikmund a Jan Zhořelecký,
• Václavovo zajetí a jeho spory s českou šlechtou,
• Václavova smrt a tajný pohřeb na Zbraslavi.

Krivorezani 2mLetošní ročník řezbářského sympózia podle koordinátorky kulturních akcí Mgr. Petry Kulhánkové vyvrcholí v sobotu 6. srpna Svátkem řemesel, při němž bude dán prostor také ostatním tradičním řemeslům. „Na nádvoří hradu se tak spolu s návštěvníky setkáme nejen s hrnčířkou, tkadlenou, švadlenou, výrobci slaměných ošatek a figurek z kukuřičného šustí, drátenicí, pekařkou, ale také se skláři, výrobci dřevěných hraček, tesařem, kovářem a podkovářem. Téměř všichni řemeslníci také dají v kreativních dílničkách prostor tvořivým návštěvníkům a zvídavým dětem,“ slibuje Mgr. Kulhánková s tím, že doprovodný program letošního Křivořezání budou tvořit šermířská a divadelní vystoupení, divadélko pro děti a hned dvě muzikálová představení. „Na začátku sympozia se hradní nádvoří rozezní nezapomenutelnými melodiemi muzikálu Noc na Karlštejně. V sobotu 6. srpna se pak společně přeneseme do renesančních časů s muzikálem Modrá krev,“ upřesňuje Mgr. Kulhánková a dodává, že ve zmíněnou sobotu 6. 8. navíc také České dráhy připravují pro dopravu na Křivoklát vypravení zvláštního parního vlaku z Prahy – Bráníka. Bližší informace o 21. ročníku sympozia a sobotním doprovodném lze nalézt na www.krivoklat.cz.

 

Foto: Ilustrační fota řezbářských děl vytvořených v minulých ročnících Dianou Samkovou a Janem Baxou. Foto: archiv hradu Křivoklát

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina