aktuality

Josefkol spolu s kočáry představí i proutěnou dvoukolku a 19 mizejících řemesel

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Josefkol2016 1O nadcházejícím víkendu 23. a 24. července 2016 proběhne v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku již 9. ročník mezinárodního srazu mistrů kolářských a kočárnických řemesel a také mistrů opratí JOSEFKOL 2016.

Akci konanou ve spolupráci s Olomouckým krajem, Vlastivědným muzeem v Olomouci a místním zámkem již tradičně pořádá občanské sdružení Historické kočáry „MYLORD“ pod vedením místního nadšence Václava Obra, který ve zmíněné obci provozuje také vlastní muzeum kočárů.

Dvoudenní akce, jejíž název vznikl spojením jména sv. Josefa, patrona všech tesařů, truhlářů a kolářů a nejdůležitějšího vynálezu – kola, a která se každoročně těší značné pozornosti návštěvníků z domova i zahraničí, se jako obvykle uskuteční v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

„V programu se představí mistři devatenácti řemesel, návštěvníci si budou moci prohlédnout vozy i košatiny, projedou se v historických kočárech, uvidí rytířský turnaj. Letos lidem nabídneme mimo jiné i projekci se speciální ukázkou toho, jak jednotlivá řemesla fungovala během celého roku,“ slibuje za pořadatelský tým Václav Obr s tím, že některé z řemesel zde budou zastupovat i držitelé prestižního titulu Nositel tradice lidových řemesel – např. Alfréd Stawaritsch z Kostelce na Hané (tradiční kovářství), Dana Ptáčková z Morkovic (práce z vrbového proutí a pedigu) a v neposlední řadě kolářští mistři Augustin Krystyník z Nového Hrozenkova a Aleš Uherka z Bystrého u Poličky. Mezi více jak 40 řemeslníky se spolu s čalouníky, sedláři, lampáři a dalšími „kočárnickými“ profesemi představí i několik řezbářů (Štěpán Gottwald, Ondřej Procházka, Adam Florián) či v Dřevařském magazínu nedávno představení tesaři – památkáři bratři Kolouchovi z Frankova Zhořce u Velkého Meziříčí.

Zámecký park poskytne návštěvníkům po oba dva dny celodenní program, jehož část se bude odehrávat ve speciálně postaveném koloseu. To se stane dějištěm např. příjezdu krále s družinou, rytířského turnaje či vystoupení dalších účinkujících v dobových kostýmech. Součástí programu bude také přehlídka umění mistrů opratí, doprovázená komentovanými ukázkami netradičních zápřahů a možnost projížďky nejrůznějšími typy historických kočárů.

„Letos poprvé vystavujeme sbírku čtyř kočárů hraběcí rodiny Silva–Tarouců, která před 2,5 stoletími zbudovala místní zámek. V rámci této sbírky je i perla mezi kočáry – proutěná dvoukolka, se kterou jezdila na vrchol Kosíře hraběnka Gabriela,“ pochlubil se Václav Obr a dodává, že po celou dobu konání Josefkolu bude otevřeno také jím zbudované muzeum s ojedinělou sbírkou historických kočárů, saní a kočárových luceren.

Bližší informace o programu lze nalézt na www.historickekocary.cz.

Plakát a foto: archiv Muzea kočárů

Josefkol2016 2

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina