aktuality

Po letošním Dřevořezání má třešťský betlém již přes 1000 figurek

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevorezani Trest mLetošní 15. ročník třešťského Dřevořezání, který se konal o svátcích ve dnech 5. a 6. července, se podle předsedy třešťského Spolku přátel betlémů Pavla Brychty vydařil.

„Účast byla hojná, jak návštěvníků, tak řezbářů,“ uvedl. Lidé sledovali, jak pod rukama řezbářů na náměstí vznikají darovníci, ovečky, ale také třeba stromy a železniční drezína. Jde o nemalované figurky z lipového dřeva vysoké do 14 centimetrů, určené pro společný betlém.

Návštěvníci Dřevořezání měli možnost vidět v akci i starý flašinet Jana Bondry. Bondrův flašinet byl vyroben v roce 1930 v Belgii a je zrestaurovaný. Hraje na takzvané papírové kartony, v nichž každý otvor představuje notu a její délku. Podobně jako u varhan může měnit výšku tónu, barvu a sílu zvuku. Jan Bondra je prezidentem Společnosti přátel mechanické hudby.

Doprovodný program Dřevořezání obstarala i hudební produkce. Nicméně každý čekal na to, zda se podaří dosáhnout figurky s číslem 1000, která přibude do společného betlému vystaveného v Schumpeterově domě. Nakonec se to podařilo. Přijelo 54 betlémářů a prakticky každý dodal jednu figurku. Před letošní akcí měl betlém 966 figurek.

Zdroj: Jihlavský deník

Foto: Deník/Jana Kodysová

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina