aktuality

Firmy z daňových rájů představují zvýšené riziko

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Danove rajeČeské firmy, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, jsou v průměru o 30 % rizikovější než celková populace tuzemských firem. Ve srovnání s ostatními firmami vykazují horší platební morálku, jsou více ekonomicky nestabilní, méně ziskové, mají tendenci se zadlužovat cizím kapitálem a často disponují extrémně záporným vlastním kapitálem. Častěji než běžné firmy mají registrované sídlo v Praze a na virtuální adrese. Nejrizikovější jsou firmy, které mají vlastníka se sídlem na Ostrově Man (Velká Británie), Seychelách, Bahamách, Gibraltaru, Panamě nebo Britských Panenských ostrovech. Takové jsou hlavní závěry analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Ve srovnání s běžnou populací firem vykazují subjekty, které mají vlastníka v daňovém ráji, odlišné chování na trhu, s méně vhodným ekonomickým hospodařením. Firmy z daňových rájů sice na první pohled odevzdávají finanční výkazy včas a ve větší míře do sbírky listin, jejich hospodaření a platební morálka jsou však docela jiné než u firmy, která není vlastněna z daňového ráje. Jedná se přitom o větší až velmi velké firmy, které podnikají ve stejných oborech jako běžné firmy, avšak mnohem častěji mají sídlo v Praze, zpravidla na virtuální adrese.

Hospodaření

Větší rizikovost a nestabilitu subjektů, jejichž matka má sídlo v daňovém ráji, dokládá pohled na způsob jejich hospodaření. „Tyto firmy jsou méně ziskové a mají tendenci více se zadlužovat cizím kapitálem, což přináší do jejich podnikání značně zvýšené riziko. Celková výše aktiv je k našemu překvapení velmi vysoká. Jedná se tedy o firmy, které disponují poměrně velkým majetkem, ovšem velmi často také extrémně záporným vlastním kapitálem, anebo naopak velmi vysokým. Je pak pochopitelné, že tam, kde je velký majetek a záporný vlastní kapitál, musí být vysoký objem celkových dluhů, což těmto firmám extrémně zvyšuje ekonomické riziko a nestabilitu. Analyzované společnosti také často dosahují velmi vysokých tržeb, mají tudíž značný tržní podíl, což je poměrně překvapivé zjištění vzhledem k tomu, jak nevhodně ekonomicky hospodaří,“ uvedl analytik Bisnode Michal Řičař.

Platební morálka

Platební morálka firem s vlastníkem z daňového ráje, je ve srovnání s běžnou populací firem horší. Analyzované firmy v posledních dvanácti měsících platí více po lhůtě splatnosti než zbytek podnikatelské základny. „To je důsledkem jejich způsobu financování – jsou více zadlužené, a tak využívají další formy financování, tentokrát na úkor dodavatelů, a tím sebe i je vystavují vyššímu riziku. Pokud u firmy z daňového ráje sledujeme zhoršení platební morálky v posledních několika měsících, pak je více než běžná firma ohrožena ekonomickou nestabilitou, a tedy zprostředkovaně také peníze jejích dodavatelů za nezaplacené faktury,“ říká analytik Bisnode.

Minulost vlastníků

Z analýzy Bisnode také vyplývá, že vlastníci firem se sídlem v daňovém ráji, měli v posledních pěti letech častěji propojení na subjekt, který je v insolvenci oproti běžným firmám. „To je velmi důležité zjištění, neboť poukazuje na to, jakým způsobem sledované firmy fungují, nebo jaký typ podnikatelů za nimi stojí,“ uzavřel Michal Řičař.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina