aktuality

IKEA v Americe stahuje miliony prádelníků a komod. V Evropě vyhrává alibismus

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

IKEA komodaNábytkářský řetězec IKEA stahuje v USA a Kanadě více než 35 milionů prádelníků a komod. Nábytek je spojován s úmrtím šesti dětí. Oznámila to americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC).

Akce se týká šesti modelů komod a prádelníků MALM vyrobených v letech 2002 až 2016 a zhruba 100 dalších typů komod a prádelníků. Důvodem stahování je riziko převrhnutí nábytku. „Není-li tento nábytek připevněn ke zdi, může se převrhnout, což představuje nebezpečí pro děti,“ uvedla CPSC v prohlášení.

Podle agentury AFP komise registruje celkem 41 nehod spojených s tímto nábytkem, při kterých bylo zraněno 31 dětí ve věku od 19 měsíců do 10 let. Dále má zprávy o 6 případech úmrtí v souvislosti se stahovaným nábytkem. Nejstarší z nich pochází z července 1989, kdy po převržení volně stojícího prádelníku zahynula dvacetiměsíční holčička. Nejnovější případ pochází z letošního února, kdy po pádu komody zahynul dvouletý chlapec.

V Evropě ale IKEA žádné takové opatření nechystá. Podle vyjádření její tiskové mluvčí Kajsi Johanssonové komody IKEA splňují požadavky stability na všech trzích, kde se prodávají.

Česká pobočka nábytkového řetězce k situaci doslova uvádí: „Nejlepší způsob, jak předejít nehodám způsobeným převržením nábytku, je připevnit nábytek ke stěně.“ Na podporu tohoto poněkud „alibistického“ postoje spustila kampaň Připevněte to!“ jejímž cílem je zvýšit povědomí zákazníků o tom, jaké nebezpečí hrozí při převržení nábytku a jak mu předcházet. „Chceme, aby všichni, nejen zákazníci IKEA, věděli o nebezpečí, které představuje převržení nábytku, a jak mu lze zabránit. Chceme zdůraznit, že naše komody MUSÍ být upevněny ke stěně,“ připomíná mluvčí IKEA ČR Zdeňka Pecková. Zapomíná přitom ale na fakt, že komoda či prádelník je běžně považován za volně stojící nábytek a jako takový by měl splňovat i bezpečnostní požadavky, které jsou u volně stojícího nábytku předpokládány jakožto „vlastnosti obvyklé“.

Lokální stažení výrobků v Severní Americe je výsledkem dialogu mezi společností IKEA a tamními úřady na ochranu spotřebitelů. Stahování výrobků vychází z normy ASTM, což je dobrovolná norma pro prodej komod v Severní Americe. Se svým „alibistickým“ upozorňováním na nebezpečí IKEA v tomto případě evidentně nepochodila.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina