aktuality

Prodej italských dřevoobráběcích strojů má kladnou bilanci

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Italske stroje3Rok 2015 byl pro italské výrobce dřevoobráběcích strojů pozitivní. Podle výsledků zveřejněných výzkumnou kanceláří Acimall se všechna hlavní data meziročně lehce zvýšila.

Výroba vzrostla o 11,7 % a dosáhla 1,864 mld. EUR. Export vzrostl oproti roku 2014 o 12,7 %. Zvýšení exportu se ale neprojevilo na všech zahraničních trzích. Zatímco Severní Amerika přinesla uspokojivé výsledky s pozitivním trendem, hlavní destinace, jako Brazílie, Argentina a Rusko, prochází velmi složitým obdobím, hlavně kvůli neprůmyslovým faktorům (měnové krize, politické nepokoje, obchodní bariéry apod.), které negativně ovlivňují náklonnost k investicím na tamních trzích. Ztráty na těchto trzích si Italové vykompenzovali úspěchy na nových trzích, jako je Irán, Indonésie, Indie a také Austrálie. Oživení obchodu zaznamenali též ve Velké Británii a ve Španělsku.

Import v roce 2015 představoval 152 mil. EUR. To je meziroční nárůst o 22,6 %. Nejvíce strojů bylo dovezeno z Německa, Číny a Rakouska.

Obchod zaznamenal aktivní bilanci v hodnotě 1,262 mld. EUR (+11,6 %).

Prodej dřevoobráběcích technologií na domácím trhu dosáhl 450 mil. EUR, což je meziroční nárůst o 8,7 %. Pomohla tomu i různá vládní opatření na podporu domácí poptávky.

Úspěšný začátek letošního roku

První čtvrtletí roku 2016 přineslo další dobré zprávy, a to jak pro domácí trh, tak pro export. Objednávky vzrostly oproti stejnému období roku 2015 o 22,7 %. Domácí trh generoval o 37,1 % více objednávek a zahraničí o 20 %.

Podle prvního letošního kvartálního průzkumu 23 % oslovených společností potvrdilo pozitivní vývoj výroby, 65 % stabilní a 12 % zaznamenalo pokles. 18 % dotázaných očekává v letošním roce pozitivní vývoj v mezinárodní poptávce, zatímco 82 % firem má opatrnější úsudek a očekává „setrvalý stav“.

Zdroj: Acimall

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina