Obsadenosť SOŠ drevárskej v Liptovskom Hrádku žiakmi je nízka a kritická. Školu od 1. septembra 2016 zlúčia so susednou SOŠ lesníckou J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku. Tá má podobný osud, obsadenosť žiakmi približne na polovicu. Nové riešenie by malo aspoň zmenšiť prevádzkové náklady. Kvalita vyučovania sa nezníži.
SOŠ drevárska v Liptovskom Hrádku upustila od organizovania výstavy prác žiakov na konci školského roku „Krása v dreve zakliata“. Vlani ešte predstavila maturitné práce a absolventské výrobky stolárov – celkom 35 exponátov. Tohto roku končí štúdium 10 stolárov (vlani 18) a 7 maturantov (vlani 17).
Hoci to bol posledný školský rok počas samostatnej éry školy, pedagógovia a žiaci sa snažili úspešne reprezentovať SOŠ drevársku na celoslovenských súťažiach. Škola mala vlastný stánok na výstave Mladý tvorca 2016 v Nitre. Nosným exponátom bol detský stolík „Klick“. Vytvorili ho maturanti Andrej Glonek a Alexander Kunst. Stolík má viacero variant a je určený pre deti od 4 do 12 rokov. Maturitnú prácu zhotovili v mierke 1:1 s dodržaním ergonomických rozmerov. Žiaci vypracovali konštrukčné výkresy, kusovníky, obchodné podmienky a záruku na 24 mesiacov. Masívne dielce zo smrekového a jedľového dreva a zo škárovky sú trojstupňovo vybrúsené. Povrchovo upravené viditeľné plochy ukončili lakovaním na pololesk. V návrhu vykalkulovali obchodnú cenu na 262,25 €, z toho na mzdy 129,63 €. V kategórii „Drevospracujúca výroba“ obsadili 4. miesto.
Výstavy Mladý tvorca sa škola zúčastnila vo všetkých 24. ročníkoch. Od roku 2010 dostali viacero cien – za TOP výrobok, cenu ministra, cenu za inováciu, cenu ŽSK za expozíciu.
Škola sa účastni aj súťaže budúcich stolárov SUSO. Na slovenskom finále 2016 v Nitre družstvo školy tvoril Lukáš Ondrejka a Matúš Koreň. Získali 3. miesto a obsadili pozíciu náhradníka pre vyvrcholenie celej súťaže v 20. ročníku, ktoré bude v Prahe.
Foto hore: Prezentácia SOŠ drevárskej Liptovský Hrádok s riaditeľom školy Mgr. Mariánom Pozorom
Foto vpravo: Detský stolík „Klick“ prezentoval v Nitre jeden z jeho tvorcov – Alexander Glonek