aktuality

Poslední truhlářská družstva zamířila do finále

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

SUSO CB 1mPáté a zároveň poslední postupové kolo jubilejního 20. ročníku Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO proběhlo ve dnech 21. a 22. 5. 2016 na Výstavišti České Budějovice při výstavě Hobby.

Boje o postup do finále se zúčastnilo 12 družstev truhlářů, kteří v průběhu 2 dnů vyráběli venkovní lavičky pro dětský domov v Horní Plané. Při jejich výrobě jim výrazně pomáhaly dřevoobráběcí stoje Houfek (širokopásová bruska a dlabačka) nebo elektrické pily Mafell.

Nejlépe si vedli a první místo získali Michal Musil a Štěpán Doucha ze SPŠ strojní a stavební Tábor, druhou pozici obsadili Marek Sedlář a Lukáš Dušek ze SOU Hluboš. Obě družstva postupují do finále, které se uskuteční při podzimním veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA v termínu 20. – 23. 9. 2016. Roli náhradníků si svým umístěním na třetí příčce vybojovali Jiří Pipek a Jakub Šíp ze SPŠ a SOU Pelhřimov.

Ani v tomto kole nedostali účastníci nic zadarmo. „Netajíme se tím, že mladým řemeslníkům dáváme nesnadné úkoly,“ dodává manažer soutěže David Surmaj ze společnosti ABF, a.s. a dodává: „Chlapci ale dostávají možnost pracovat s technologiemi těch nejlepších značek, které jsou v tuto chvíli na našem trhu. Případný úspěch jim výrazně usnadní vstup do jejich budoucí kariéry.“

„Zájemců o učební obory stále ubývá. Počty jejich absolventů jsou hluboko pod tím, co potřebuje trh práce,“ varuje zástupkyně ředitele SPŠ strojní a stavební Tábor Libuše Trávníčková a netají se tím, že problém je celospolečenský. Podle ní je příčina i v zažitém myšlení rodičů, kteří úspěšnou budoucnost svého dítěte spojují s maturitou. „Dobře absolvovaný kvalitní učební obor přitom pro mladého člověka může být větším přínosem než maturita,“ říká jednoznačně Libuše Trávníčková a nabízí jeden konkrétní recept, jak nepříznivý trend obrátit. Tím je podle ní zavedení mistrovských zkoušek.

V jihočeském kole byli přítomni i dva nejmladší účastníci z Dětského domova v Horní Plané, Dominik a Vítek ve věku 12 a 11 let. Na vlastní kůži si přišli vyzkoušet truhlářské řemeslo. Možná oni jsou právě těmi, kteří reprezentují nastupující generaci těch, kteří pochopí, že v českých zemích řemeslo vždycky mělo zlaté dno.

Více informací a výsledky soutěžního kola naleznete na www.suso.cz.

Foto: archiv SUSO

SUSO CB 2V

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina