aktuality

Česko je pro investory nejatraktivnější zemí v regionu střední a východní Evropy

OHRA_2024_1465X181
OHRA_2024-final_700x180
OHRA_2024_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

KonPrAHK mSoučasná ekonomická situace v ČR je podle zahraničních, převážně německých investorů vynikající. Vyplývá to z aktuálního konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK).

Výsledky ukazují skoro stejně optimistickou náladu jako v rekordním roce 2008, krátce před krizí. Hodnocení vyhlídek na letošní rok je sice trochu zdrženlivější, ale i tak počítají firmy se značným zvýšením počtu zaměstnanců, investičních výdajů a mezd. Česká republika je ve středo- a východoevropském srovnání 16 zemí tou nejatraktivnější. Z průzkumu plyne ale také jedno důležité varování: investoři vnímají nedostatečnou dostupnost kvalifikovaných pracovních sil s odstupem jako největší problém České republiky.

Ekonomická situace v Česku je nyní velmi dobrá. To se projevuje především v tom, že stejně jako v předešlém roce by si 92 % investorů opět zvolilo pro své investice Českou republiku. Druhý rok po sobě zažíváme téměř zdvojnásobení počtu pozitivních hodnocení ekonomické situace. Jako „dobrou“ ji hodnotí více než polovina firem (56 %), minulý rok to bylo 29 % a v roce 2014 16 %. Naopak jako „špatnou“ vidí současnou ekonomickou situaci pouhá 4 %. O něco lepší hodnoty byly zaznamenány jen na začátku roku 2008, v době hospodářského rozmachu krátce před vypuknutím krize.

Co se týče očekávání dalšího hospodářského růstu, i zde máme dobré zprávy, i když firmy jsou oproti loňskému roku trochu zdrženlivější. 34 % (2015: 33 %) očekává letos zlepšení. Každá druhá firma počítá v letošním roce se stabilním vývojem a 10 % se obává zhoršení.

41 % firem (o 8 % více než v roce 2015) počítá se zvýšením investičních výdajů. Investice budou směřovat také do digitalizace firemních a komunikačních struktur či výroby. 44 % firem letos plánuje přijmout nové pracovníky, to je o 9 % více než v roce 2015.

Letošní konjunkturální průzkum ale také ukazuje, jak dramatická již je situace ohledně nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Faktor „dostupnost kvalifikovaných pracovních sil“ poslaly firmy v ČR až na poslední místo z 21 faktorů – hůře už to nejde. To je propad o 7 míst během jednoho roku. Bohužel se to týká nejen vysoce kvalifikovaných technických pracovníků, ale také běžných dělnických profesí. Tomu také odpovídá, že firmy hůře hodnotí český systém odborného vzdělávání, ve kterém není zakotvena povinnost absolvovat praktickou výuku ve firmách. Skončil na 16. místě. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků způsobuje citelné zvyšování mezd a ohrožuje konkurenceschopnost. Faktor „náklady na práci“ proto obsadil 10. místo, to je propad o 6 příček oproti roku 2015.

Zdroj: ČNOPK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina