aktuality

V Plzni byl slavnostně po třech letech pasován nový bednář

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bednari Plzen1mVe čtvrtek 28. dubna 2016 proběhl před bednárnou pivovaru a.s. Plzeňský Prazdroj slavnostní ceremoniál povýšení bednářského tovaryše Marka Hejduka do stavu bednářského. Tímto aktem se tento původně vyučený truhlář stal právoplatným členem kolektivu osmičlenné bednářské party, která v plzeňském pivovaru jako poslední svého druhu v Evropě udržuje a rozvíjí toto kdysi tradiční pivovarské řemeslo.

Povýšení tovaryše Marka Hejduka do stavu bednářského provedl tradičním „pohlavkem za vyučenou“ bednářský mistr Josef Hrůza. A to po jeho tříletém učení a získávání zkušeností v nové profesi, které novopečený bednář obhájil právě ve zmíněný den předložením své „absolventské“ práce v podobě výčepního soudku, vyrobeného dle tradičních postupů.

„Sudy vyrábíme původním postupem, který není zaznamenán v žádné současné učebnici, a tak se učíme pouze od našich mistrů. K výrobě používáme kvalitní pomalu rostoucí dubové dřevo z křivoklátských lesů, které musí být bez suků a vysušené přirozenou cestou, což trvá minimálně osm let,“ upřesňuje Marek Hejduk a dodává, že hotové pivovarské sudy, na rozdíl od sudů vinných, je nutné před každým použitím znovu vysmolit. Vrstva, kterou smola při teplotě 200 °C vytvoří, zabraňuje kontaktu piva se dřevem a zároveň sud dezinfikuje.

Plzeňský Prazdroj je dnes jedním z posledních míst v Evropě, kde tradiční bednářské řemeslo pokračuje a nadále se rozvíjí (viz DM 4/2016), a který jak známo svoji bednářskou dílnu zachovává nejen z úcty k tradici, ale i z praktických důvodů. Pivo zrající postaru v dubových sudech pivovarských sklepů slouží k trvalému porovnávání s pivem, které zraje v moderních tancích tak, aby zůstala zachována původní chuť tradičního plzeňského ležáku.

Toto pivo mohou ochutnat i zájemci z řad turistů během prohlídky turistické trasy v pivovaru. Její součást tvoří i několik set metrů dlouhý úsek pivovarských sklepů, vinoucích se pod areálem společnosti v délce devíti kilometrů, kde se bednáři starají o celkem 102 ležáckých sudů (o objemu až 46 hektolitrů a hmotnosti až 700 kilogramů) a 65 kvasných kádí. Nejen díky tomu patří jeho ležácké sklepy k Sedmeru divů českého pivovarnického světa. Toto vzácné ocenění získaly dne 6. dubna 2016 ve Valdštejnském paláci v Praze při udílení Výročních cen České a moravské pivovarnické akademie.

Foto nahoře: Nově pasovaný bednář Marek Hejduk se svým „absolventským“ výčepním sudem

Foto dole: Jmenovací dekret plzeňských ležáckých sklepů mezi Sedmero divů pivovarnického světa

Bednari Plzen2

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina