Jediný a jedinečný vodný žľab na splavovanie dreva na Slovensku zostal funkčný iba v doline Rakytovo nad Dolným Harmancom. Každoročne ožíva najmä v závere apríla počas pripomenutia histórie náročnej lesníckej a drevárskej práce. Je unikátnou technickou pamiatkou, možno poslednou v Európe.
Cez víkend sa tu uskutočnil už 10. ročník splavovania dreva. Demonštrovali ho lesníci v drevenom žľabe, v dĺžke cca 1 km a s prevýšením 168 m. Môžu splavovať iba drevo v dĺžke max. 1 m, aj to musí byť v každej zákrute hliadka, aby vrátila vyhodené drevo späť do vody. Za necelú hodinu splavili takmer 8 prm (m³) dreva. Metrovicu, čo doniesla voda, ukladali do jazierka na spodku žľabu. Vyťahovali ju odtiaľ hákmi a ukladali na skládku.
Pôvodný žľab na splavovanie dreva postavili ešte na začiatku 19. storočia. Zakreslený bol v mape lesného majetku mesta Banská Bystrica už v roku 1810. Bol však o 10 km dlhší, keď úžitkové a palivové drevo plavili až do Banskej Bystrice. Pred sto rokmi (1916) mesto predalo 10 tis. m³ palivového a 9500 m³ úžitkového dreva. V činnosti boli 3 vodné žľaby. Pracovalo pri nich 40 – 80 ľudí. Drevo splavovali v doline Rakytovo až do roku 1992. V roku 2000 vyhlásili žľab za národnú kultúrnu pamiatku. Počas obnovy a rekonštrukcie ho zhotovili zo smrekového a jedľového dreva v celkovej dĺžke 2450 m, guľáče sú ukotvené iba drevenými kolíkmi z tvrdého dreva. Nepoužili ani kov, ani plasty.
Fungovanie žľabu obnovili v roku 2006, popri ňom zriadili náučný chodník a podľa stavu vody organizujú splavovanie dreva. Každoročnej je atrakciou pre návštevníkov a turistov (môžu sa stať aktívnymi dobrovoľníkmi pri splavovaní – posilnení žinčicou a chlebom s masťou a medvedím cesnakom). Premiéra propagačného splavovania dreva v obnovenom vodnom žľabe Rakytovo bola v roku 2007.
Foto: Pohyb dreva počas splavovania vo vodnom žľabe Rakytovo