aktuality

České stavebnictví poroste v roce 2016 o 2,4 procenta

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba bytove domyStavební sektor v letošním i příštím roce mírně poroste. Ředitelé stavebních firem očekávají mírný růst sektoru o 2,4 % letos a o 2 % v roce 2017. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Zakázek pro stavební sektor bude v letošním i příštím roce mírně přibývat. Čtyři z pěti ředitelů stavebních společností (77 %) predikují růst sektoru. Společně s objemem produkce porostou také tržby, a to v průměru o 2,5 % oproti předešlému roku. Odpovědi ředitelů stavebních společností se však výrazně liší. Pesimistické vyhlídky mají velké firmy (růst 0,3 %) a společnosti zaměřené na inženýrské stavby (pokles o 1,7 %). Naopak ředitelé firem zabývajících se pozemními stavbami předpokládají růst svých tržeb o 3,9 %.

Třetina firem plánuje zvyšovat ceny svých stavebních prací (33 %), dvě třetiny firem plánují své ceny zachovat (66 %). Naopak snižovat ceny plánuje již jen jedno procento stavebních společností. Nejčastěji plánují zvyšovat své ceny velké stavební společnosti (50 %). Hlavním důvodem pro toto zvýšení je nárůst cen subdodavatelských prací a snaha firem o vytvoření nebo růst zisku.

Mírný růst stavebnictví by měl pokračovat i v příštím roce, a to v průměru o 2 %. Sedm z deseti stavebních společností počítá s dalším navýšením tržeb, a to v průměru o 3 %. Razantnější růst tržeb se očekává zejména v segmentu velkých společností, kde by měl dosahovat až 4,3 %.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina