aktuality

IKEA údajně připravila evropské úřady až o miliardu eur

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

IKEA 1Švédský nábytkový řetězec IKEA čelí obvinění z vyhýbání se daní. Využívá prý mezer v daňových pravidlech některých zemí a ukrývá tak část svých zisků. Informaci zveřejnily Hospodářské noviny.

Evropská komise přezkoumá obvinění, podle kterého se IKEA pomocí umělého snižování daňového základu vyhýbá placení daní. Firma tak údajně v uplynulých šesti letech připravila daňové úřady v Evropské unii minimálně o miliardu eur (27 miliard Kč).

Podle studie, kterou zveřejnila frakce zelených v Evropském parlamentu, se švédská firma vyhýbá placení daní tím, že využívá mezer v daňových pravidlech některých evropských zemí. Peníze před daňovými úřady prý ukrývá například tak, že část příjmů ze svých prodejen přesunuje prostřednictvím nizozemské divize do Lichtenštejnska či Lucemburska. Firma zároveň využívá daňová zvýhodnění v Lucemburku a Nizozemsku.

Přesunování zisků s cílem snížit daňovou zátěž je poměrně běžnou praxí nadnárodních společností působících v Evropě. Evropská komise koncem ledna představila soubor návrhů, které mají členským zemím EU usnadnit boj s daňovými úniky v nadnárodních firmách.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina