aktuality

Dvacátý ročník SUSO má za sebou první postupové kolo

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

SUSO Praha 1mNa výstavišti PVA Expo v Praze – Letňanech proběhlo minulý týden 22.–23. ledna první postupové kolo letošního již 20. ročníku soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO pro region Praha, střední a severní Čechy. Určilo první čtveřici nejlepších truhlářských adeptů pro podzimní celorepublikové finále, které proběhne ve dnech 20.–23. 9. 2016 v rámci pražského veletrhu For Arch.

První oblastní postupové kolo se letos cíleně přesunulo z Lysé nad Labem do Prahy, kde tvořilo součást doprovodného programu veletrhů For Pasiv a Cesty dřeva, při kterých byl mimo jiné odstartován nový projekt Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR na podporu kvalitních řemeslníků – Rok řemesel 2016. Návštěvníkům veletrhů se zde představilo celkem 14 žáků učebního oboru truhlář ze sedmi odborných škol z Prahy, Benešova, Čelákovic, Lovosic, Slaného a Kutné Hory. Své síly si spolu s třinácti hochy tentokrát přijela poměřit i jedna dívka, která ukázala, že truhlářské řemeslo nemusí být jen mužskou záležitostí.

SUSO Praha 2mSoutěžící jako obvykle absolvovali praktickou a teoretickou část. Pro praktickou část pořadatelé zvolili lavičku ve tvaru pravidelného šestiúhelníku, zhotovenou z modřínového dřeva a určenou pro usazení po obvodu stromu. Úkolem každé dvojice bylo zhotovit jednu třetinu z celého výrobku, k čemuž měli k dispozici kromě ručního nářadí také některé stroje od partnerů SUSO – a.s. Houfek a Mafell. V teoretické části odpovídali na 30 otázek zahrnujících učivo 1. a 2. ročníku a také problematiku partnerů soutěže.

Svého úkolu se nejlépe zhostili a první finálovou dvojicí se stali Kateřina Erbenová a Ondřej Cubr ze SOŠ Čelákovice s úctyhodným náskokem 19 bodů před druhou finálovou dvojicí Filipem Bradáčem a Lukášem Langem z Prvního českého soukromého SOU s.r.o. Praha 10.

„Vítězná dvojice měla sice určité mezery v teoretické přípravě, ale s přehledem vyhrála disciplíny Nejlepší výrobek a Spojení čepu a dlabu. Navíc patřila mezi nejlepší také ve strojních disciplínách Houfek a Mafell a byli tak jediní, kdo lavičku kompletně dodělali. Druzí v pořadí ji zkompletovali bez finálních prací a další lavičky už byly velmi špatné,“ sdělil nám manažer SUSO David Surmaj po skončení soutěže s tím, že třetími v pořadí a případnými náhradníky pro finále jsou David Jareš a Martin Molnár ze SOŠ stavební a zahradnické Praha 9.

Foto nahoře: Trojice nejlepších družstev z postupového kola v Praze

Foto vpravo: O jedinou kompletně dokončenou část lavičky se postarali Kateřina Erbenová a Ondřej Cubr ze SOŠ Čelákovice

Foto dole: Letošní soutěžní výrobek pro postupová kola

SUSO Praha 3

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina