aktuality

Pokus o obnovu výroby slovenských lyží

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Forestskis mDrevené lyže sa na Slovensku sériovo nevyrábajú už viac ako štvrťstoročie. Súčasná konštrukcia lyží má však už veľmi malý podiel dreva. K výrobe lyží sa odhodlali dvaja nadšenci – bratia Viktor a Jakub Devečkovci. Sú pravdepodobne jedinými slovenskými výrobcami lyží v súčasnosti.

S ambíciou vyrábať lyže si založili vlastnú značku Forest Skis. Obaja pochádzajú z Liptova a brázdia lyžiarske svahy od mladosti, aj v extrémnych podmienkach. Lyže im veľa nevydržia a tak sa rozhodli zdokonaliť ich konštrukciu. V podstate nadväzujú na technológie spred štyroch desaťročí s využitím najnovších poznatkov.

Mladší Viktor končí štúdium energetiky v Brne a má skúsenosti s prácou v tíme pri dizajne a konštrukcii úspešných študentských prác. Bratia sa usilujú materiálovo poskladať lyžu tak, aby odolala aj extrémnej záťaži. Lyže by mali byť bezpečné v jazde mimo vyznačených zjazdoviek aj v náročných krkolomných terénoch. Viktor sa spolieha na svoje vlastné výpočtové systémy, doplní ich Jakubovými znalosťami o kompozitných materiáloch – uhlíkových, sklenených a kevralových vláknach. Sú presvedčení, že nové lyže budú fungovať podľa ich predstáv.

Vývoj trvá už 7 rokov. Prvé prototypy vyrobili v malej pražskej dielničke, ktorá už neexistuje. Jedny zo svojich prvých verzií freeridových lyží uviedli na trh v zimnej sezóne 2013/2014. Použili osvedčené vnútorné drevené jaseňovo-osikové jadro, zviazanie vláknami a živicami so sklznicou a hranami. Najväčšiu pozornosť venujú požiadavke na tvrdosť lyží a zvlášť na tvar päty lyží, originálna je aj povrchová úprava. Lyže sú ručne vyrábané v malej dielni na výrobu lyží a snowboardov v Prahe.

Na Slovensku sa vyrábali drevené lyže v Bytči od roku 1955. Výrobu presunuli v roku 1958 do závodu Drevoindustria „Súľov“ Bytča, od roku 1964 s jediným výrobným programom: sériovou športovou výrobou (lyže, sánky, hokejky). Mali vlastné vývojové stredisko, ktoré sledovalo trendy rakúskych producentov svetových značiek. Vlastný vývoj ukončili v roku 1971. Pred štyrmi desaťročiami (1974–75) zaviedli licenčnú výrobu lyží Aluglas a Dynaglas (s rakúskou firmou Hagan). Namiesto drevenej konštrukcie tvorilo lyžu jaseňovo-osikové kompozitné jadro obalené do odolnej kombinácie umelých hmôt a využitím pevných vlákien za účelom stability a bezpečnosti lyží. Výrobu ukončili v roku 1991. Areál závodu už ani neexistuje.

Foto: Bratia Devečkovci sú pravdepodobne jedinými Slovákmi, ktorí pod svojou značkou vyrábajú lyže (foto: Broňa Brtáňová)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina