archív aktualít rok 2015

Bělorusko – zákon o zákazu vývozu kulatiny

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kulatina tezba NorBěloruský prezident Alexandr Lukašenko nařídil již v roce 2014 zákaz vývozu kulatiny, který byl potvrzen schválením zákona č. 211 dne 20. května 2015 s účinností od 1. ledna 2016.

Výklad tohoto zákona však je podle běloruských médií problematický a v žádném případě neznamená kompletní zákaz vývozu dříví. Dekret má totiž „zadní dvířka“, podle kterých platí, že o tom, co vyváženo být smí a co ne, rozhoduje Lukašenko osobně. Média zveřejnila citát ze zákona: „Vývoz vlákniny, dýhy a pilařské kulatiny je od 1. ledna 2016 zakázán, pokud však prezident Běloruské republiky nerozhodne jinak“.

Schválení zákona předcházela bouřlivá diskuze a evidentní snahy o zmírnění jeho striktnosti. Běloruský ministr lesnictví Michail Amelianovič je přesvědčen, že dřevozpracující průmysl nebude schopen zpracovat celý objem domácí těžby dříví. Podle informací zpravodajského portálu news.tut.by je ministr lesnictví toho názoru, že i pokud budou využity všechny kapacity, zůstane k dispozici přes 2 miliony m3 suroviny, kterou firmy nebudou schopny zpracovat. Zpráva o potenciálním převisu disponibilní suroviny byla zaslána také na adresu prezidenta Lukašenka, zatím však bez odezvy. Podle Amelianoviče došlo již v roce 2015 k velkému snížení objemu vývozu a také k poklesu cen. Cena štěpky se například snížila z 32 eur/prm v roce 2014 na aktuálních 18 eur/prm. Hlavním důvodem toho je mimo jiné samozřejmě mírná zima v Evropě.

V roce 2013 dosáhl export dříví hodnoty 140 milionů USD. V roce 2014 bylo vyvezeno 60 milionů sazenic dřevin v hodnotě 174 milionů eur, velký podíl z toho tvořily dekorativní dřeviny. Celkový export dříví v prvním kvartálu 2014 vzrostl meziročně téměř o polovinu (49,4 %). To je informace běloruské platformy export.by s odvoláním na údaje Ministerstva lesnictví Běloruska. Hodnota exportu v 1. Q dosáhla 45,86 milionů USD. V roce 2014 se zvýšil také vývoz řeziva, cena se meziročně zvýšila na 175,8 USD (169,50 USD v roce 2013), což je nárůst o 3,7 %.

Podle agentury afn.by má zákon o zákazu exportu dříví „skulinu“, které využil státní koncern Bellesbumprom. Koncern se usilovně snažil posunout termín účinnosti zákona o zákazu exportu dříví. Cílem snahy bylo získat čas, aby mohl být úspěšně dokončen proces modernizace. Odročení plné účinnosti zákona umožnilo koncernu díky exportu dříví zachovat ekonomickou stabilitu. Podle této „výjimky“ v zákoně č. 211 jsou i jiné dřevozpracující firmy, které investují do stavby, modernizace či rekonstrukce, nadále oprávněny obchodovat s dřívím, které nebyly schopny zpracovat.

Bělorusko vyváží své produkty ze dřeva do 25 zemí. 5,3 % z tohoto množství směřuje do zemí bývalého Sovětského svazu, 94,7 % jde do států Evropské unie. Hlavním odběratelem běloruského dříví je Polsko (46 %), následují další země, jako Litva (11 %), Německo (9 %), Švédsko (4 %), Belgie (3 %) a Nizozemsko (3 %).

Zdroj: www.ihb.com

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina