archív aktualít rok 2015

Aktivity AMSP ČR na podporu řemesel

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Soutez calouniku 2014 1mPodle aktuální analýzy stavu řemesel, kterou zpracovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), je v ČR vydáno něco přes 3,26 mil. živnostenských oprávnění, z toho 909 tisíc v živnosti řemeslné, což činí 27,8 % všech vydaných živnostenských listů.

Varující je ale trend, kdy rapidně klesá dynamika vzniku nových řemeslných oprávnění. Zatímco za posledních 15 let byl průměr více jak 24 tisíc nových řemeslných živností/rok, v posledním roce je to již pouhých necelých 10 tisíc nových živnostenských řemeslných oprávnění.

Nejvíce řemeslníků je v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji, kde je v každém kraji vydaných více jak 100 tisíc řemeslných živnostenských listů, nejméně potom v Karlovarském kraji, kde je vydaných pouhých 26 tisíc řemeslných oprávnění. Cizinci podnikající v ČR si zřizují řemeslnou živnost jen v 13 %, což je méně jak polovina než naši podnikatelé.

Česká republika je na prvním místě v EU z pohledu počtu absolventů tzv. sekundárního vzdělání, které zahrnuje víceletá gymnázia, střední odborné školy a střední odborná učiliště, a to s podílem 72,1 %, zatímco průměr EU je 45,2 %. Na druhém místě je Slovensko (70,6 %), dále Polsko (62,8 %) a Rakousko (61,1 %).

Podle průzkumu AMSP ČR je 84 % spotřebitelů spokojeno s kvalitou českého řemeslníka, přibližně stejný počet spotřebitelů je spokojen i s jeho dostupností.

Na podporu řemesel spustila AMSP ČR ve spolupráci s dvaceti odbornými cechy, které zastupují 35 profesí, kampaň Rok řemesel 2016. Po celý rok 2016 budou spotřebitelům představována jednotlivá řemesla, ve velkých mediálních kampaních asociace se svými partnery ukáže zákazníkům, jak vybírat svého řemeslníka, v jakých cenových relacích se jejich služby pohybují, jak porovnávat kvalitu nebo třeba jak přistupovat k reklamacím.

Ve spolupráci se společností Mediatel se připravuje největší tuzemský řemeslný web, zaměřený na koncového spotřebitele. Server bude spuštěn v lednu 2016 a bude založen na interaktivním vyhledávání řemeslníků ve všech klíčových profesích, přičemž každý zákazník si bude moci zadat svoji polohu a poptávaného řemeslníka nebo provozovnu a v jednoduchém grafickém rozlišení dostane obratem informaci o nejbližším dodavateli včetně referencí. Web bude zákazníkům sloužit i k vyřizování reklamací.

Zdroj: AMSP ČR

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina