archív aktualít rok 2015

Podnikatelské centrum v New Yorku pro malé a střední firmy

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MeoHubMístopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek společně s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Karlem Havlíčkem a rodinou amerických donátorů a investorů Rausnitzů v pátek 25.9.2015 slavnostně otevřeli první české centrum pro malé a střední firmy v USA – MeoHub. Akce je součástí Czech Business Weekend in New York, v rámci které AMSP ČR zviditelňuje v hlavní metropoli světového byznysu české podnikatele.

MeoHub je investicí amerických investorů s českými kořeny, rodinou Rausnitzů, vlastnící mj. přerovskou Meoptu. Společně s AMSP ČR vytvořili kancelářské, montážní a logistické zázemí jen několik desítek minut od centra New Yorku, do kterého se v těchto dnech nastěhovaly první čtyři firmy, přičemž další dvě doplní první skupinu podnikatelů během několika týdnů. Centrum se budovalo jeden rok a naše firmy mohou zdarma využívat moderní kancelářské, skladovací a montážní prostory, samy si naopak hradí pobyt svých pracovníků. Největší přidanou hodnotou je ale obchodní, marketingový a právní servis, který mohou firmy sdílet zdarma se zkušenými manažery Meopta U.S.A.

Mezi první čtveřicí českých firem, které v MeoHubu rozjíždí vlastní byznys, je i Prowork, český výrobce unikátních ergonomických židlí THERAPIA, které díky své konstrukci podporují aktivní sezení a využívají se zejména pro práci v kanceláři.

Analýza AMSP ČR zveřejněná několik hodin před zahájením českého podnikatelského centra v New Yorku ukázala, že růst exportu do USA láme rekordy a s ohledem na přidanou hodnotu se Amerika stává již druhým nejdůležitějším teritoriem. Vývoz do Spojených států roste dvojnásobným tempem než je celkový růst tuzemských exportů, a letos by mohl překročit hranici 100 miliard korun.

„To je rozhodující zpráva právě pro malé a střední firmy, které se v USA musí zaměřit nikoliv na obrat, kterým v největší ekonomice světa nikoho neoslní, ale hlavně na konečný efekt, tedy zisk. A toho je možné v USA dosáhnout v nebývalé míře,“ upozorňuje předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Technické znalosti a inovativnost jsou přitom právě těmi rozhodujícími parametry, podle kterých se investoři do MeoHubu řídili a na základě kterých vybírali z několika desítek uchazečů. Gerald Rausnitz, šéf Meopta Group, který za projektem investičně stojí, upřesňuje: „České firmy disponují mimořádným technickým a vývojovým potenciálem. Tradice českého průmyslu v kombinaci s novými technologiemi, založenými na špičkovém aplikovaném výzkumu jsou dnes hlavním předpokladem úspěšného vstupu na americký trh. Co naopak českým podnikatelům chybí, jsou dobyvatelské vlastnosti a schopnost rozlišit evropskou a americkou nákupní mentalitu. To bylo hlavním důvodem, proč jsme MeoHub založili.“

Celý projekt MeoHub je financován výhradně z vlastních zdrojů, na výstavbu celého centra nebyla čerpána žádná dotace, stejně tak není nikým dotován ani pobyt podnikatelů v USA. Program podpory českých podnikatelů tak není vázán na žádná dotační kritéria, o tom, jestli firmy budou v Americe úspěšné, rozhodnou především ony samy.

Zdroj: Tisková zpráva AMSP ČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina