archív aktualít rok 2015

Budúci stolári z domova? Možno doviedli chlapcov k stolárskemu remeslu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Buduci stolari mVýrobky z finálovej súťaže SUSO 2015 na Slovensku – drevené stolčeky na kvety – odovzdali Detskému domovu Kolíňany (neďaleko Nitry). Vychovávajú v ňom 40 detí. Zariadenie je rodinného typu, keď deti umiestnili do 3 rodín a o ďalšie sa starajú profesionálni rodičia.

Denný vychovávateľ z domova Peter Kereš priviedol na aprílovú súťaž do Nitry aj 2 chlapcov, ktorí prejavili záujem, že by sa o niekoľko rokov učili za stolárov. Ručná pílka a ďalšie náradie ich ešte neposlúchalo. Ujal sa ich Ing. František Burda, DiS a pokúsil sa im vysvetliť prvé správne zásady práce. Chlapci sa dostali do rúk toho ozajstného odborníka: je vedúcim výroby firmy Ramia s.r.o. Písek (ČR), ktorá vyrába profesionálne stolárske hoblice. Možno ich doviedol k budúcemu stolárskemu remeslu.

„Potenciálni stolári“ sú bratia. Ladislav Lakatoš má 11 rokov a je tretiakom ZŠ, vzrastom je menší ako jeho brat. Kristián Lakatoš má 12 rokov a chodí do 2. triedy. Vyrezali a vybrúsili diely pre stolček. S pomocou skutočných stolárov ho aj zložili.

Foto: Bratia Lakatošovci s vychovávateľom Petrom Kerešom

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina