Výstavu tradičného slovenského dreveného hudobného nástroja – fujaru predstavujú v Galérii ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. Návštevníci Vysokých Tatier počas letnej sezóny majú jedinečnú príležitosť detailne obdivovať dokonalé majstrovstvo remesla opracovania dreva a ľudovej umeleckej výroby. Môžu sa oboznámiť s rôznorodou technikou výroby a výtvarnými prvkami zdobenia.
Fujary sú zdobené vyrezávaním, vybíjaním a vypaľovaním. Aj starí majstri však už používajú modernejšie techniky: morenie a farbenie, intarziou či vylievaním cínom. Zvýrazňujú tým lokálnu rozmanitosť ojedinelého hudobného nástroja. Majstri tak vytvoria umelecký predmet vysokej estetickej kvality s jedinečným zvukom a ladením. Slovenská fujara a jej hudba sa teší vzácnemu uznaniu UNESCO: už 10 rokov figuruje medzi majstrovskými dielami ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.
Na Slovensku je aktívnych okolo 200 výrobcov fujár. Príkladom je fujarista Michal Fiľo, ktorý detailne ovláda celý proces výroby fujary. V rámci programu vzdelávania ÚĽUV už 10 rokov odovzdáva svoje znalosti ďalším generáciám.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) si pripomína 70. výročie založenia. Preto v Galérii ÚĽUV v Tatranskej Lomnici vystavujú fujary ich tvorcovia: Tibor Koblíček, Pavel Bielčik, Jozef Svoreň, Alexander Králik, Michal Fiľo, Mikuláš Vilhan, Ľubomír Párička, Jozef Trebula, Štefan Andris, Martin Oberta, František Čordáš, Miroslav Varga. Výstava „Fujara s láskou zdobená“ je verejnosti prístupná od 19. mája do 12. septembra 2015 (utorok – piatok 10:00 – 16:00).
Galéria ÚĽUV v Tatranskej Lomnici je stálym výstavným priestorom od roku 2009 na prezentáciu autorských a kolektívnych výstav z oblasti súčasného remesla a ľudovej umeleckej výroby. Od roku 2013 je jej súčasťou aj predajňa drobných remeselných predmetov.
Foto: Fujary a píšťaly v prítomnosti iných hudobných nástrojov