archív aktualít rok 2015

Cítím se jako dřevo. Ikona italského designu v kostkovaném krunýři

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

500 KUBE 1mCerejeira, bocote, zlatý déšť, sucupira, putumuju, angelim rajado. To jsou názvy některých z více než 200 dřevin, které italský řemeslník a umělec Luciano Molinari použil na své umělecké dílo s názvem „500 kube“.

Jedná se o legendární Fiat 500 L z roku 1969, který autor kompletně polepil 5000 kousky dřeva. Dřevěné kostičky zhotovil z různých zbytků, odřezků a vyřazených věcí, takže se jedná o skutečně „recyklované umělecké dílo“, které zdůrazňuje vysokou hodnotu tohoto materiálu a jeho jedinečnou schopnost být znovu a znovu použit k vytvoření něčeho nového.

500 KUBE 2m„Posledních dvacet let sbírám každé dřevo, které najdu a používám ho k vyjádření čehokoli, co se mi líbí,“ vysvětluje Molinari. „Začal jsem výrobou a opravami nábytku, až jsem se dostal k výrobě dřevěných knih – malé 32mm kostky vyrobené z různých druhů dřeva uspořádané v krabici spolu s popisovou kartou. Pak jsem začal sbírat také dřevěné piliny a dával jsem je do malých lahviček, protože všechna tato dřeva jsou přírodní a mají své vlastní specifické vůně, … každá je zcela unikátní.“

Molinari přeměnil svoji vášeň pro dřevo do expresivní formy umění, jejímž prostřednictvím dává nový život a význam některým ikonám „italského stylu“, milníkům této jedinečné italské schopnosti sloučit produkt a představivost, sen a předmět. Tyto práce jsou věnovány např. legendárnímu kávovaru Cupola nebo další ikoně italského designu – skútru Vespa 50 z roku 1963, rovněž pokrytému několika tisíci kostiček z různých druhů dřevin. V současné době vítá návštěvníky showroomu SCM Group v Rimini.

A právě v showroomu SCM Group začal Molinari pracovat na svém díle „500 kube“, zachycujícím výraz a jedinečný způsob zpracování dřeva, které měli možnost shlédnout všichni návštěvníci stánku SCM Group na letošním veletrhu LIGNA v Hannoveru. „Dřevěný“ Fiat Cinquecento s označením „I Feel Wood“ pózoval v hale 11 mezi stroji pro řemeslníky a malé a střední firmy. Ideální prostředí pro Molinariho, aby mohl pokračovat v nových zkušenostech kombinujících umění, dřevo, design, technologie, zručnost a kreativitu.

500 KUBE 3500 KUBE 4

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina