archív aktualít rok 2015

Patnácté žamberské Svátky dřeva patřily hlavně dětem a jejich hračkám

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Svatky dreva2015 1O posledním červnovém víkendu (26. – 28. 6. 2015) proběhl ve východočeském Žamberku v pořadí 15. ročník Svátků dřeva. Akce, jejíž součástí bylo letos také řezbářské sympozium na počest lidového řezbáře Jaroslava Buncka, se uskutečnila pod záštitou města a v programové režii místního Městského muzea v úzké spolupráci se SŠ obchodu, řemesel a služeb.

Třídenní program Svátků dřeva, které za svůj zdárný průběh a nemalý zájem návštěvníků vděčí řadě sponzorů v čele s generálním partnerem – společností DŘEVOMATERIÁL, zaměřenou na velkoobchod i maloprodej materiálů pro truhláře, stavebníky a kutily, se tentokrát neodvíjel jen v areálu žamberského zámku, kde sídlí spolupořádající SŠOŘS, ale také na místním Masarykově náměstí. Prostory zámku včetně obou nádvoří jako obvykle patřily tradičnímu trhu řemesel, kterého se zúčastnilo 46 řemeslníků různých profesí. Ke každoročně přítomným řezbářům, soustružníkům, betlémářům, intarzistům a dalším zpracovatelům dřeva letos přibyli také např. kováři, dráteníci, hrnčířka, keramička, krajkářka a zejména pak několik loutkářů a výrobců dřevěných hraček, neboť letošní ročník pořadatelé připravili na téma Dřevo a děti.

Mezi hlavními vystavovateli se tak návštěvníkům představil např. Ing Jaroslav Čeleda, majitel společnosti CEEDA CAVITY ze Vsetína, zaměřené na výrobu dřevěných hraček, které jsou skutečnými napodobeninami reálných dopravních a stavebních prostředků. Z dalších hlavních vystavovatelů pak nelze opomenout Vladimíra Marka z Dlouhoňovic, výrobce pohyblivých (tahacích) hraček na kolečkách a také několik velice zručných a všestranných řezbářů – loutkářů. A to např. loutkářku takříkajíc tělem i duší paní Hanku Čížkovou z Kláštera u Nepomuku, od níž si každý z bezmála dvou tisíc návštěvníků mohl loutky na místě i vypůjčit a vyzkoušet si, jak se vodí. Jak se takové loutky vyrábějí a kompletují se pak malí i velcí návštěvníci mohli dozvědět také od pražského řezbáře Miloše Kohlíčka, Veroniky Dostálové z Dětkovic, Romany Krestýnové ze Dvora Králové nad Labem, Petra Eschlera z Olomouce a dalších.

Se dřevem a dětmi jakožto ústředním tématem letošního ročníku bylo do jisté míry spojené i na již zmíněném Masarykově náměstí souběžně probíhající malé řezbářské sympozium, uspořádané na počest předloni zesnulého několikanásobného účastníka Svátků dřeva lidového řezbáře Jaroslava Buncka z Rajhradic na Brněnsku. Tématem sympózia byla zahradní dekorace – lavička a zúčastnila se jej trojice řezbářů (Martin Kučera z Nového Bydžova, Martin Petr z Kunčic a Bohuslav Šulc z Pardubic) kteří ztvárnili tři návrhy laviček (Šnek, Kočkopes, Jezevčík) určených pro děti dvou žamberských mateřských škol a pro potřeby městského střediska volného času ANIMO.

Podrobnější informace z 15. ročníku Svátků dřeva přineseme v příštím vydání Dřevařského magazínu.

Foto: Ing. František Novák

Svatky dreva2015 2Svatky dreva2015 3Svatky dreva2015 4

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina