archív aktualít rok 2015

Firmy stále podceňují řízení pohledávek

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

FakturaPodle průzkumu společnosti Intrum Justitia 37 % českých podniků, které čekají na své peníze, nechce riskovat a nové zaměstnance nenabírá. České firmy svým odběratelům příliš důvěřují, neprověřují si jejich kondici. Faktury se v Česku platí 73 dní po vystavení, v průměru 13 dní po splatnosti.

Hned dvě studie ukazují, proč se firmy stále zdráhají nabírat nové zaměstnance. Jedna tvrdí, že za to může pozdní placení faktur, druhá pak, že roli hrají náklady na propouštění přebytečných lidí. Nezaměstnanost nyní sice klesá, ale podle závěrů studií by mohla rychleji.

Odsouvání placení faktur se zaměstnaností zdánlivě nesouvisí. Jenže 37 % českých podniků to podle průzkumu firmy Intrum Justitia vidí jinak. S tím, jak neustále čekají, zda jim nakonec odběratelé zaplatí, nechtějí riskovat a nové zaměstnance, které by třeba potřebovaly, nenabírají. Jde o jeden z nejvyšších podílů v Evropě. Hůře jsou na tom země ve směru na jih a východ. Kvůli pozdě placeným fakturám je dokonce 28 % českých firem nuceno propouštět.

Je třeba zdůraznit, že průzkum si nechala vytvořit firma, která se věnuje faktoringu a správě pohledávek. Zabývá se tak právě tím, co potřebují firmy, kterým se včas neplatí. Závěry průzkumu ale říkají, že si za své potíže mohou české firmy samy. Důvěřují odběratelům, a když jim peníze nepřijdou, tak spíše vyčkávají, než aby se obrátily například na inkasní agentury. „Zdejší firmy jsou méně ochotné využívat nové možnosti pro svoji ochranu a prevenci, než je evropský průměr,“ říká šéf Intrum Justitia Karol Jurák. Nemusí jít přitom jen o pomoc spe­cialistů, může jít i o podobu smluv, které často možnost pozdní platby neřeší.

„Firmy si stále neprověřují své obchodní partnery a vůbec nezabezpečují své pohledávky. Vše řeší, až když je faktura po splatnosti,“ popisuje šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Podle něj se sice situace postupně zlepšuje, ale řada firem spoléhá na důvěru a zajištění po svých obchodních partnerech nechce.

Jako důvod, proč jim odběratelé neplatí včas, uvádí 83 % českých firem špatnou finanční kondici partnerů. Některé firmy ale neplatí včas cíleně a ve skutečnosti se svými dodavateli nechávají úvěrovat.

Obavy firem z nabírání nových zaměstnanců posiluje i jejich složité propouštění. Tím si v posledních letech prošla řada firem, která kvůli propadu poptávky musela projít zeštíhlením. Firmy si stěžují na neflexibilní pracovní trh a přísný zákoník práce.

Studie sítě právních kanceláří Deloitte Legal tvrdí, že Česká republika patří mezi tři země v Evropské unii, kde mají firmy nejvyšší náklady v případě propuštění zaměstnance s krátkou praxí kvůli jejich aktuální nadbytečnosti. Vyšší náklady na propuštění této kategorie zaměstnanců mají pouze v Litvě a Belgii.

Právníci se zabývali pracovním právem v jednotlivých zemích Evropy a došli k tomu, že ve většině zemí se míra odstupného, a tedy i celkových nákladů na propouštění, odvíjí od praxe propouštěného. To v Česku neplatí. Stejné podmínky platí pro nové zaměstnance čtvrtý měsíc od nástupu i pro ty, kteří ve firmě strávili desítky let.

Zdroj: Hospodářské noviny

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina