archív aktualít rok 2015

Prostějovská radnice se zbavuje dřevěných soch

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sochy prostejovMarný boj, Černá Mahulena, Energie života či Návrat starých bohů. To jsou jen některé z názvů dřevěných soch, které vznikly v průběhu deseti ročníků mezinárodního sochařského sympozia, a které se nyní rozhodla prostějovská radnice prodat. Informaci zveřejnil Prostějovský deník.

Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové podle zveřejněné informace navštívilo za deset let více než čtyři sta tisíc návštěvníků a organizátorům se podařilo přivézt do Prostějova kumštýře z celého světa.

Celkem 57 umělců z devatenácti zemí vytvořilo v průběhu deseti let 67 soch.

Šest z nich tvoří památník k poctě profesoru sochařství Vladimíru Preclíkovi, čtrnáct soch v životní i nadživotní velikosti představuje tradiční betlém, který o Vánocích zdobí náměstí TGM, šest soch zdobí nádvoří plumlovského zámku a další stojí v areálu sociálních služeb. Zbylé sochy se město rozhodlo prodat.

„Sochy v dobrém stavu jsme rozmístili po městě a část pronajali plumlovskému zámku, zbylé jsou velmi poškozené. Aby dřevěné sochy vydržely, musely by být impregnované. To ale organizátoři sympozia odmítli s tím, že chtějí vyrábět sochy ze surového dřeva,“ uvedla pro Prostějovský deník náměstkyně primátora Ivana Hemerková, která bývala ředitelkou sochařského sympozia.

Zdroj: prostejovsky.denik.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina