archív aktualít rok 2015

Prostějovská radnice se zbavuje dřevěných soch

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sochy prostejovMarný boj, Černá Mahulena, Energie života či Návrat starých bohů. To jsou jen některé z názvů dřevěných soch, které vznikly v průběhu deseti ročníků mezinárodního sochařského sympozia, a které se nyní rozhodla prostějovská radnice prodat. Informaci zveřejnil Prostějovský deník.

Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové podle zveřejněné informace navštívilo za deset let více než čtyři sta tisíc návštěvníků a organizátorům se podařilo přivézt do Prostějova kumštýře z celého světa.

Celkem 57 umělců z devatenácti zemí vytvořilo v průběhu deseti let 67 soch.

Šest z nich tvoří památník k poctě profesoru sochařství Vladimíru Preclíkovi, čtrnáct soch v životní i nadživotní velikosti představuje tradiční betlém, který o Vánocích zdobí náměstí TGM, šest soch zdobí nádvoří plumlovského zámku a další stojí v areálu sociálních služeb. Zbylé sochy se město rozhodlo prodat.

„Sochy v dobrém stavu jsme rozmístili po městě a část pronajali plumlovskému zámku, zbylé jsou velmi poškozené. Aby dřevěné sochy vydržely, musely by být impregnované. To ale organizátoři sympozia odmítli s tím, že chtějí vyrábět sochy ze surového dřeva,“ uvedla pro Prostějovský deník náměstkyně primátora Ivana Hemerková, která bývala ředitelkou sochařského sympozia.

Zdroj: prostejovsky.denik.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina