archív aktualít rok 2015

Nejšikovnější mladé dřevorubce momentálně mají na Slovensku a v Rakousku

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevorubecjr2015 1Ve dnech 29.–30. 4. 2015 proběl v areálu Střední lesnické školy a Středního odborného učiliště Křivoklát – Písky v pořadí již 11. ročník mezinárodní prestižní soutěže žáků lesnických škol v dřevorubeckých disciplínách – Dřevorubec junior 2015. Tentokrát v srdci křivoklátských hvozdů své dovednosti poměřilo 39 soutěžících z 19 lesnických škol, z toho pěti zahraničních – konkrétně ze Slovenka, Polska, Bulharska, Srbska a letos poprvé také ze sousedního Rakouska.

Soutěž, pořádaná podle mezinárodních pravidel pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcela Chládka, MBA a ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, je podle ředitele pořádající školy Ing. Vratislava Dlohoše předkolem mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou dospělých. Je určena žákům druhých a třetích ročníků lesnických škol a učilišť ve věku do 19 let a probíhala ve dvou kategoriích (jednotlivci a soutěžní družstva). Její aktéři se utkali v několika technických disciplínách, jako je výměna řetězu, přesný řez, kombinovaný řez (uříznutí kotouče dvěma řezy zespodu a z vrchu tak, aby byl mezi nimi co nejmenší schůdek), odvětvování a zejména pak nejvíce bodově hodnocená disciplína kácení stromů na přesnost, v níž zpravidla každý, kdo uspěje mezi nejlepšími, má pak velkou šanci i na dobré umístění v celé soutěži. Vedle povinných disciplín se pak soutěžící mohli přihlásit i do několika doprovodných soutěží, jako např. hod sekyrou, práce s vyvážecí soupravou, řezání pilou břichatkou a přesný sek.

Nejen kácení (5. místo o 13 bodů za prvním), ale i ostatní povinné disciplíny letos nejlépe zvládl a celkovým vítězem soutěže v kategorii jednotlivců se stal Anton Jakubiak ze SOŠL Tvrdošín ze Slovenska s celkovým ziskem 1361 bodů. Druhou příčku (se ztrátou 14 bodů na vítěze) vybojoval Lukas Tschaler z Litzlhof Austria (Rakousko) a na třetím místě (se ztrátou 46 bodů na vítěze) Ondrej Kvasničák opět ze slovenské SOŠL Tvrdošín. V kategorii družstev se pak zcela zákonitě nejlépe umístilo družstvo SOŠL Tvrdošín (Anton Jakubiak, Ondrej Kvasničák) před Litzlhof Austria (Lukas Tschaler, Christopfh Altenmarkter) a SŠHaL Frýdlant – Hejnice p.o., jejíž žáci Tomáš Jána a Filip Hille obsadili mezi jednotlivci 5. a 9. místo.

Vyhlašováni však byli i nejlepší soutěžící ve všech hlavních i doprovodných disciplínách, a tak se nakonec na stupních vítězů vystřídali zástupci téměř všech zúčastněných škol a národů. Akci kromě ministra školství, mládeže a tělovýchovy sledovali také zástupci státních lesů. Podle nich naplnila svůj hlavní cíl umožnit mladým dřevorubcům navázat přátelství s jejich evropskými kolegy a motivovat je k další práci a k dalšímu sebezdokonalování. Soutěž je také považována za výbornou formu propagace řemeslných oborů, o které zájem veřejnosti rok od roku klesá.

Foto: archiv SLŠ a SOU Křivoklát – Písky

Drevorubecjr2015 2Drevorubecjr2015 3

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina