archív aktualít rok 2015

Drevené hračky minulosti na poštových známkach

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Post znamkaDrevená ľudová hračka koník na kolieskach je motívom novej poštovej známky pod názvom „Európa 2015: Staré hračky“. Do obehu uviedli známku 5. mája 2015 v Poštovom múzeu v Banskej Bystrici.

Post znamka 1S originálnou poštovou známkou v nominálnej hodnote 90 centov predstavili aj obálku prvého dňa (FDC), ktorej motívom je ďalšia tradičná drevená ľudová hračka kohútik na kolieskach. Filatelisti sa potešia aj motívu pečiatky – ľudový ornament prevzatý z dekóru kyjatických hračiek. Autorkou výtvarných návrhov je Marianna Žálec Varcholová.

Novú poštovú známku uviedli do života súčasne s vernisážou výstavy hračiek „Kto sa hrá, nehnevá“. Približujú detstvo 19. a 20. storočia na Slovensku. Jedinečné drevené historické hračky sú zo zbierok Slovenského národného múzea – Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Výstavu dopĺňajú hračky aj z iných krajín a výtvarné návrhy poštových známok z celého sveta s týmto motívom. Banskobystrická výstava je deťom a ich rodičom prístupná od 5. 5. do 31. 8. 2015.

Originálne a nevšedné hračky múzeu poskytlo občianske združenie Vedecká hračka. Deti môžu ich prostredníctvom pochopiť prírodné a fyzikálne zákonitosti, tajomstvá vedy a techniky. Výstava v Poštovom múzeu má charitatívny rozmer. Návštevníci môžu vstupné uhradiť formou odovzdania ľubovoľnej nepoškodenej hračky. Slovenská pošta a.s. ju odovzdá Krízovému stredisku pre deti a osamelých rodičov v Dome sv. Alžbety v Banskej Bystrici.

 

Foto: Motívy drevených ľudových hračiek na poštovej známke a obálke prvého dňa. Foto: TASR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina