V předvelikonočním týdnu (1. a 2. 4. 2015) se uskutečnil na půdě Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni v pořadí již 19. ročník mezinárodního odborného semináře DŘEVOSTAVBY – stavební systém budoucnosti, pořádaný ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Jeho pořadatelé se tentokrát mohli bezmála sedmi stovkám účastníků pochlubit hned několika novinkami včetně souběžně probíhající konference o obnovitelných zdrojích energie.
Seminář, pořádaný pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva průmyslu a obchodu a hejtmana Jihočeského kraje, absolvovalo 658 účastníků, z nichž 118 tvořili učitelé a studenti školy. Pro ně a dalších celkem 499 přihlášených odborníků a pozvaných hostů pořadatelé tentokrát nachystali 41 přednášek, z nichž 17 zaznělo z úst cizinců z deseti zemí a dvou kontinentů. Všeobecně zajímavý odborný program ještě doplnilo 68 prezentujících se firem zaměřených jak na realizaci dřevostaveb, tak zejména na dodávky materiálů a technologií pro jejich výrobce. Mezi nimi bylo letos poprvé i pět firem ze sousedního Rakouska, z nichž tři (Herbert Handlos GmbH Tragwein, KLH Massivholz GmbH Katsch a. d. Mur, NORICA TIMBER Vertrieb GmbH Sachsengurg) jsou zaměřeny na výrobu dřevěných konstrukčních prvků nebo celých dřevostaveb.
Vlastní odborný program semináře byl tradičně sestaven tak, aby si na své přišli nejen projektanti a realizátoři dřevostaveb, ale také architekti, kteří jim takříkajíc připravují „půdu pod nohama“. Této možnosti se všem dostalo hned ve druhé přednášce v podání Prof. Ing. arch. Petera Pásztora, Ph.D. a Ing. arch. Lukáše Sečky z Technické univerzity v Košicích, kteří svojí přednáškou „Poezie dřevěných konstrukcí“, proloženou hudbou, obrázky a díly básníků, vytvořili v zaplněném sále nepopsatelně hlubokou atmosféru souvisící nejen s přednášenou odbornou tématikou, ale také v té době blížícími se velikonočními svátky. Stejnou sledovanost pak měla jako každým rokem i „přehlídka“ řady nevšedních velkých dřevostaveb zbudovaných nebo připravovaných v zahraničí, prezentovaných ústy evropských i mimoevropských odborníků jako např. Dipl. Ing. Hermanna Blumera ze Švýcarska, Ing. Dalibora Houdka, Ph.D. z Kanady, Prof. Unto Siikanena či jeho kolegy Arch. Mikko Viljakainena z Finska, belgického architekta Jana Peeterse či Kristjana Sakse z Estonska, věnujícího se problematice a úskalí dřevěných fasád.
První seminární den úderem jedenácté hodiny dopoledne pořadatelé za účasti řady domácích a zahraničních hostů slavnostně otevřeli v suterénu školy nově zbudované kongresové centrum, disponující technikou na simultánní překlad. Zde pak ve spolupráci s Technickou vysokou školou z německého Deggendorfu probíhala souběžně se seminářem dvoudenní odborná konference zaměřená na využití obnovitelných zdrojů a šetrného zacházení se zdroji energií pro oblast stavebnictví a zpracování dřeva. Tato konference se těšila velkému zájmu nemalého počtu účastníků, podobně jako vloni v listopadu otevřené „Vzdělávací středisko (nadregionálního významu) pro dřevozpracující průmysl“, vybavené CNC technologií na výrobu dřevěných konstrukcí, krovů i celých dřevostaveb.
Podrobnější informace o průběhu 19. ročníku semináře Dřevostavby přineseme v reportáži v květnovém vydání Dřevařského magazínu.
Foto 1: Volyňské Dřevostavby přijel i letos pozdravit obchodní rada rakouského velvyslanectví magistr Christian Miller (vlevo)
Foto 2, 3: Velkému zájmu účastníků se těšila i souběžně probíhající konference o obnovitelných zdrojích energie a v listopadu otevřené vzdělávací středisko pro dřevozpracující průmysl s CNC technologií
Foto: Ing. František Novák