archív aktualít rok 2015

Ohýbané novinky TON a Thonet na veletrhu v Miláně

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

TON Split 1mNa letošním veletrhu Salone del Mobile v italském Milánu (14. – 19. 4.) představí novinky z ohýbaného dřeva dvě vzdáleně příbuzné společnosti: TON z Bystřice pod Hostýnem a Thonet z německého Frankenbergu.

Bystřická společnost TON představí sérii nových produktů od designéra Arika Levyho. Řada Split propojí více než 150 let starou technologii ohýbání dřeva se současným designem a uvede ji v naprosto nové, doposud nepředstavené koncepci.

TON Split 2m„Od počátku byla moje myšlenka vzít minulost a převést ji do budoucnosti,“ popsal inspiraci Arik Levy. „Všechny produkty z této rodiny se zrodily z jedné myšlenky, myšlenky ohýbání. Ale ne způsobem, který se dělá běžně, ale dát mu nový tvar. V tomto případě rozdělit (rozštěpit) dřevo na dvě části a každou ohnout jiným směrem. Je to nová zkušenost pro mě, TON i samotný produkt,“ dodává Levy.

TON Split 3m„Velmi se na uvedení židle, barové židle, křesla a lounge křesla těšíme. Bude to poprvé, co uvidíme ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva, který u sedacího nábytku tvoří designový a zároveň funkční prvek,“ řekl Jan Juza, marketingový ředitel TON.

Split však nebude pouze o unikátní technologii ručního ohýbání. „Přemýšlel jsem nad tím, co můžu dát židli kromě jejího tvaru. Právě proto jsem zvolil barevné zpracování v gradientu. Není jednoduché jej udělat, v přírodě jej však objevíte v tolika podobách. Východ a západ slunce, hladina moře, barevné listy stromů,“ prozradil další specialitu Splitu Arik Levy. Ten vybral vlastní sérii barev, ve kterých se bude gradient na nové kolekci stříkat.

TON Split 4

Technologie ručního ohýbání dřeva začala dostávat svou konkrétnější podobu od roku 1856, kdy Michael Thonet získal privilegium na ohýbání dřeva pomocí vodní páry nebo vařící tekutiny. Hned o rok později otevřel svou první továrnu v Koryčanech a v roce 1861 pak další v Bystřici pod Hostýnem. Později Thonet založil ještě řadu dalších provozů, z nichž dnes plně fungují pouze tři. Jednou z nich je i továrna německé společnosti Thonet, kterou ve Frankenbergu po válce obnovila rodina Thonetů. Ta si na letošní Salone del Mobile připravila novinku v podobě pohovky 2002 německého designéra Christiana Wernera, která svým designem vychází z legendární Thonetovy židle č. 14 a vrací se tak k odkazu zakladatele firmy a k dědictví v podobě tradičního ohýbání dřeva.

Subtilní rám z ohýbané bukové nebo jasanové kulatiny obtéká buclatý jednodílný čalouněný sedák posazený až k zemi, který je doplněný volnými zádovými a postranními polštáři. Po jejich odstranění se pohovka promění v útulnou válendu.

Rám z masivního ohýbaného dřeva je k dispozici buď v mořeném nebo přírodním lakovaném buku, nebo v olejovaném, lakovaném nebo mořeném jasanu. Volné polštáře jsou k dispozici ve dvou různých velikostech a lze je zakoupit samostatně. Čalounění lze vybrat z bohaté nabídky textilií, což zákazníkovi umožňuje vytvořit si svoji vlastní osobní verzi pohovky.

Thonet2002 1

Thonet2002 2

Zdroje: TON, Thonet

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina