archív aktualít rok 2015

Rekordní objem dovozu jehličnaté kulatiny do Číny

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kulatina1V roce 2014 dominovala Čína celosvětovému obchodu s jehličnatou kulatinou a navzdory klesající poptávce ve 4. kvartálu minulého roku dosáhla rekordního objemu dovozu dříví.

Zájem čínských producentů o dřevo jako surovinu v posledních deseti letech plynule rostl a v roce 2014 se Čína vyšplhala celosvětově na vedoucí pozice v obchodu s dřívím. Hodnota dovozu vzrostla z 2,2 miliard USD v roce 2009 na 5,4 miliard USD v roce 2014.

Během posledních pěti let se objem dovozu kulatiny do Číny téměř zdvojnásobil. Největší dodávky pocházejí ze tří zemí: z Nového Zélandu, Ruska a USA, ale postupně se zvyšuje počet i dalších dodavatelů suroviny, kteří se významně podílejí na celosvětovém obchodu. V roce 2009 se na dovozu jehličnatého dříví podílela převážně „velká trojka“, a to téměř z 93 %. Tento podíl postupně klesl na 76 % a vedle toho svůj dovoz zvýšily další destinace jako Kanada, Austrálie a Ukrajina. Například Austrálie vyvezla do Číny v roce 2011 přes 1,1 milionů m3 dříví, v loňském roce to bylo již 2,2 milionů m3.

Poslední kvartál roku 2014 zaznamenal pokles poptávky a s tím související přeplněné sklady dříví, což mělo za následek nutný pokles dovozu suroviny. Import dříví na konci roku 2014 byl nejnižší za poslední dva roky. Největší pokles v meziročním srovnání zaznamenaly dodávky z Nového Zélandu a USA. Dovoz z Ruska zůstal naproti tomu během posledních tří až čtyř let téměř konstantní.

Koncem roku 2014 klesl nejen objem dodávek, ale také průměrné ceny dovážené jehličnaté kulatiny. Dovoz dříví klesl podle informací čínských importérů ve 4. kvartálu o více než 7 % ve srovnání s rokem 2013. Ceny klesly v průměru o 5–6 %, u některých dřevin jako například borovice paprsčité (montereyské – pinus radiata) došlo k poklesu cen až o 10 %. Za nezměněné ceny se dováží jehličnaté dříví z Ruska, Nový Zéland a Austrálie patří k nejlevnějším dodavatelům dříví do Číny.

Zdroje: www.fordaq.com, Wood Resource Quarterly (WRQ)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina