archív aktualít rok 2015

Bukového dříví bude nadbytek. Státní lesy ho plánují zpracovávat samy

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Les bukovyHledá státní podnik Lesy ČR nové podnikatelské příležitosti? „Na trhu se rýsuje ideální příležitost pro vznik závodu na zpracování listnatých dřevin. Mohlo by jít o výstavbu pily, celulózky nebo jakéhokoli jiného závodu na zpracování listového dřeva. Přinese to zaměstnanost, dřevo se nebude vyvážet, ale zpracovávat tady a na vývoz půjde až hotový výrobek,“ řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

„Na trhu je s určitými dřevinami problém, který bude sílit. Při dodržování zákonných ustanovení a při chřadnutí smrku na střední Moravě kvůli klimatickým změnám se může stát, že dojde k posunu druhové skladby v lesích. Rozšíří se dřeviny, které jsou dnes obtížně obchodovatelné, na trhu nemají pevné místo a jejich nabídka by mohla převyšovat poptávku. Je proto třeba zvážit, zda bychom nemohli vstoupit se zajímavým projektem na jejich zpracování,“ pokračoval pro MfD Szórád. 
Podle něj by se mělo jednat především o buk a o oblast Bílých Karpat, hranic se Slovenskem, ale také Chřiby a Buchlovicko. Upřesnil ale, že vše je zatím ve fázi úvah a pokud by vůbec nějaký podobný projekt vznikl, je to otázka několika let.

Rekordní zisk Lesů ČR za rok 2014

Předběžný neauditovaný výsledek za loňský rok je podle Szoráda 5,95 miliardy korun. Po rozpuštění rezervy z pěstební činnosti ve výši 1,9 miliardy bude účetní výsledek 7,8 miliardy korun.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina