archív aktualít rok 2015

Legislatíva SR: Sociálna poisťovňa upozorňuje na správne odvody a dlhy

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MSP19Ústretovým krokom Sociálnej poisťovne je zasielanie živnostníkom a malým podnikateľom (samostatne zárobkovo činné osoby) urgencie cez SMS a e-maily, aby ich chránila pred narastaním penále za nesprávne poukázané odvody a pokutami za neplnenie zákonných povinností.

Minimálne odvody pre podnikateľov v tomto roku tvorí suma 136,57 € do Sociálnej poisťovne57,68 € do zdravotných poisťovní. Tieto sumy neplatia pre všetkých, preto je dôležité stanoviť presnú sumu odvodov. Poisťovňa to vie a pri zaslaní nesprávnej sumy bude potom vymáhať nedoplatok a stanoví aj penále. Po vlaňajšom experimente v Bratislave a štyroch slovenských regiónoch začínajú zasielať výzvy všetkým na Slovensku. Takúto službu – informovať o aktuálnom nedoplatku – začnú zasielať vo februári, po bilancii za mesiac január 2015.

Príjem Sociálnej poisťovne v roku 2014 bol 6,17 mld. €, čo bolo o 325 mil. € viac ako v roku 2013 (nárast o 5,55 %). K vyššiemu výberu povinných finančných príspevkov prispeli rastúce mzdy a odvody z nich. Aj vyššia zamestnanosť, keď do systému prispievalo viac ľudí. Pozitívny nárast platieb dosiahli aj vďaka kontrolnej činnosti. Platcovia odvodov často nesprávne stanovili výšku platby. Kontrola to odhalila a zároveň vyčíslila výšku penále počas celého kontrolovaného obdobia. Tieto nesprávne sumy a doplatky (vrátane penále) zvýšili výber v objeme 9 mil. €. Bolo to viac o 5,4 mil. € oproti roku 2013. Poisťovňa preverovala iba 14.500 zamestnávateľských subjektov a 277 tisíc ich zamestnancov.

Aby sa nesprávali celkom macošsky voči platiteľom, začali v apríli 2014 testovať zasielanie výziev, ktoré upozorňovali na nesprávnu výšku platieb a dodržiavanie splátkových termínov, upozorňovali na aktuálnu výšku nedoplatkov. Výzvy cez mobil a e-maily potom experimentálne od júna 2014 zaviedli aj v regiónoch Bratislava, Žilina, Banská Bystrica, Košice. Po doručení výziev získala poisťovňa ďalšie platby vo výške 1,05 mil. €.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina