Putovná výstava, zameraná na dizajn nábytku a interiéru, predstavila v priebehu roka 2014 v piatich európskych krajinách výber najlepších súťažných návrhov z celkového počtu 114 projektov, ktoré sa zúčastnili 9. ročníka súťaže o Cenu profesora Halabalu. Séria šiestich reinštalácií propagovala súťaž a stala sa informačnou predprípravou vyhlásenia jej ďalšieho ročníka v roku 2015.
Súťažné projekty ponúkli návštevníkom putovnej výstavy prehľad o úrovni semestrálnych a záverečných prác z trinástich vysokých škôl, zameraných na vyučovanie dizajnu, ako aj informácie o možnostiach štúdia na týchto školách. Prezentácia formou putovnej výstavy vytvorila priestor pre konfrontáciu slovenskej tvorby s aktuálnym európskym dianím a tendenciami v nábytkovom a interiérovom dizajne. Cez prezentáciu najlepších študentských projektov vznikla možnosť formovať doma i v zahraničí priaznivý obraz o úrovni nášho vzdelávania a vzbudiť záujem odbornej verejnosti o spoluprácu na rôznych úrovniach.
Reinštalácie putovnej výstavy
- Bratislava / 06.2.– 15. 3.2014 / Galéria Slovenského centra dizajnu Satelit.
- Egerszalók, Maďarsko / 27.3. – 28.3.2014 / Vernisáž výstavy v galérii hotela Saliris sa uskutočnila počas 4. konferencie Huskwood. Zúčastnilo sa jej vyše sto zástupcov slovenských a maďarských nábytkárskych a drevospracujúcich firiem.
- Brno, Česká republika / 23.4. – 26.4.2014 / Výstava sa konala počas medzinárodného veľtrhu nábytkového a interiérového dizajnu Mobitex.
- Berlín, Nemecko / 28.5. – 1.6.2014 / Reinštaláciu Ceny profesora Halabalu v rámci DMY International Design Festival Berlin 2014 v priestore Tempelhofu podporovali komentované prehliadky pre návštevníkov počas celého trvania výstavy ako aj prednáška Študentská súťaž ako nástroj pochopenia, ktorá sa uskutočnila v rámci hlavného diskusného programu.
- Viedeň, Rakúsko / 29.9. – 10.10.2014 / Výstava sa konala v galérii Slovenského inštitútu v rámci Vienna Design Week. Pred otvorením výstavy sa uskutočnila komentovaná prehliadka pre zástupcov odborných médií.
- Spišská Nová Ves / 29.10. – 12.11.2014 / Galéria Multicentra / Pred vernisážou sa uskutočnila komentovaná prehliadka pre verejnosť spojená s diskusiou. Okrem slovenských účastníkov sa jej zúčastnila aj skupina pedagógov dizajnu z Číny z Beijing Forestry University.
Podľa štatistík dosiahla návštevnosť putovnej výstavy takmer 60 000 osôb. Výstavu okrem laickej verejnosti navštívili výrobcovia, dizajnéri, médiá, študenti a pedagógovia dizajnu.
- Najväčší teritoriálny záber návštevníckeho spektra mala berlínska reinštalácia. Navštívili ju záujemcovia z Nemecka, Belgicka, Českej republiky, Fínska, Francúzska, Izraela, Kanady, Kostariky, Litvy, Malajzie, Mexika, Ruska, Rwandy a USA.
- Najintenzívnejšia komunikácia s výrobcami prebehla počas výstavy v Maďarsku.
- Najväčší mediálny ohlas vyvolala reinštalácia vo Viedni.
- Najviac návštevníkov zaznamenala výstava v Brne.
Putovná výstava bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Cena profesora Halabalu je cyklickým podujatím, ktorého sa do roku 2012 zúčastňovali iba súťažiaci zo Slovenskej a Českej republiky. V roku 2013 sa do súťaže mohli po prvý raz prihlásiť aj účastníci z ďalších európskych krajín. Kým putovná výstava 2012 v zahraničí zabezpečila rozšírenie súťaže o nových účastníkov z krajín Európskej únie, tak očakávaným prínosom putovnej výstavy 2014 je stabilizácia účastníckej základne súťaže nielen z domáceho prostredia ale aj zo zahraničia. Splnenie tohto cieľa reálne overí až nasledujúci 11. ročník súťaže v roku 2015. Okrem už spomenutých zámerov je zmyslom putovnej výstavy aj napomáhať pri určovaní miesta a kvality slovenského dizajnérskeho vzdelávania v európskom kontexte v oblasti nábytkového a interiérového dizajnu.
Vyhlásenie ďalšieho ročníka súťaže – Cena profesora Halalabalu 2015
Súťažné podmienky a prihlasovací formulár budú zverejnené na webovej stránke podujatia od 10. marca 2015.
Autor: Mgr. Elena FARKAŠOVÁ, TU Zvolen, Fotografie: Mgr. Elena FARKAŠOVÁ, Ing. Roman Nôta, PhD.