archív aktualít rok 2014

K úsporám ve státní správě by měl přispět i nábytek od vězňů

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mirov1Státní správa by mohla výrazně ušetřit na standardizovaném vybavení pro úředníky a lepším využitím práce odsouzených, a to řádově miliony korun. Pro iDNES.cz to uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

„Chtěl bych, aby se rozjela standardizace veškerého vybavení pracovníků státní správy. Je to prevence proti tomu, aby si každý objednával, co ho napadne,“ vysvětlil Závodský.

Dnes je běžné, že si každé ministerstvo nebo dokonce podřízený úřad pořizuje vybavení různé úrovně a ceny. Podle loňské zprávy z kontrolní akce Národního kontrolního úřadu si např. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v roce 2012 pořídilo kancelářskou židli v průměru za 1950 korun, zatímco Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za 6232 korun.

Mirov4Ušetřit se podle Závodského dá i jinak. A vylepšilo by to navíc rozpočet českým věznicím a vězňům. Např. věznice na Mírově a v Jiřicích vyrábí ve svých dílnách kancelářský nábytek, který si objednávají některé soudy, finanční úřady či úřady práce. „Rozjelo se jednání s Vězeňskou službou a ÚZSVM na téma oprav nábytku,“ říká Závodský. Podle něj se Vězeňská služba nebrání rozšíření výroby i do dalších věznic. Bude ale potřebovat investice do výroby a také zajištění odběru.

Více než třetina vězňů dnes nemá ve věznicích ani práci, ani neabsolvují vzdělávací či terapeutické programy.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina