archív aktualít rok 2014

Vyšší náročnost zadání prověřila připravenost mladých čalouníků

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Soutez calouniku 2014 1mVe dnech 21. a 22. listopadu 2014 proběhl 4. ročník Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru vzdělávání 33-59-H/01 Čalouník. Soutěž odborných dovedností, kterou vyhlásil Cech čalouníků a dekoratérů a organizačně zabezpečila Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, se konala, stejně jako v předchozích třech letech, na brněnském výstavišti u příležitosti Veletrhu středních škol.

O hodnotné ceny od partnerů soutěže se letos utkalo sedm dvojčlenných družstev ze šesti českých a jedné slovenské školy.

V rámci teoretické části soutěžící v testu odpovídali na 20 znalostních otázek, v praktické části rozdělené do dvou dnů pak měli za úkol během 8 hodin zhotovit dva výrobky:

1. Polštář – matraci s výplní z kokosového vlákna

2. Sedačku s pružinovou kostrou a čalouněným soklem

Soutez calouniku 2014 3mOrganizátoři letos oproti předchozím ročníkům zvýšili náročnost praktické části, což se projevilo na průběhu celé soutěže. Časově náročné bylo např. provedení vazby tlačných pružin, celkovou zručnost mladých čalouníků ale pověřila hlavně ruční výroba polštáře. Soutěžící měli co dělat, aby své výrobky dokončili v časovém limitu. Nakonec to stihli, pouze jednomu družstvu se nepodařilo zcela dokončit polštář. Nicméně splnění časového limitu ještě neznamenalo, že byla splněna také kvalitativní kritéria, která hlavně rozhodovala o umístění soutěžících. A právě kvalita provedení jednotlivých operací, která měla výrazný vliv i na celkový vzhled výrobků, byla značně rozdílná.

Soutez calouniku 2014 2mNa průběh soutěže dohlížela čtyřčlenná hodnoticí komise v čele s Ing. Helenou Prokopovou, cechmistrem Cechu čalouníků a dekoratérů. Hodnotila nejen přesnost provedení a vzhled hotových výrobků, který je pro finální čalouněný výrobek rozhodující, ale i jednotlivé operace v průběhu výroby, jako je příprava jednotlivých dílů a podsestav, přesnost měření, technické postupy dílčích operací nebo faktory ovlivňující bezpečnost práce.

Ohodnocení výrobků a průběžných výkonů mladých čalouníků porotou pak určilo pořadí soutěžících družstev. Výsledky na prvních dvou pozicích byly tentokrát velmi vyrovnané. O vítězné dvojici Adéla Zbranková a Klára Kamasová ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy rozhodlo pouhého půl bodu na stobodové hodnoticí škále. Získaly jich 91. V těsném závěsu za nimi s 90,5 body se na druhé pozici umístili Vojtěch Kotrbáček a Tomáš Bereščák z Odborného učiliště a Praktické školy v Hořicích. Třetí místo s počtem 81,25 bodu obhájila Integrovaná střední škola technická Vysoké Mýto prostřednictvím svých svěřenkyň Adély Simonové a Andrei Moravcové.

Všechna tři vítězná družstva si kromě medailí a diplomů odvezla domů také hodnotné ceny v podobě profesionálního čalounického nářadí od partnerů soutěže, jako např. pneumatické a ruční sponkovačky, kufříky se základním nářadím aj. Kromě toho získali hodnotné odborné publikace a od hlavního mediálního partnera soutěže roční předplatné časopisu Dřevařský magazín. Hezkými cenami a drobnými pozornostmi ale byli odměněni i ostatní účastníci soutěže.

 

1. místo: Adéla Zbranková a Klára Kamasová, Střední škola stavebních řemesel, Brno-Bosonohy

Soutez calouniku 2014 4

 

2. místo: Vojtěch Kotrbáček a Tomáš Bereščák, Odborné učiliště a Praktická škola v Hořicích

Soutez calouniku 2014 5

 

3. místo: Adéla Simonová a Andrea Moravcová, Integrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto

Soutez calouniku 2014 6

 

Zhotovené výrobky byly věnovány Domovu pro seniory v Zastávce

Soutez calouniku 2014 7

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina