Agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení dlouhodobých devizových závazků České republiky na stupni A+ a závazků v domácí měně na AA-. Výhledy jsou stabilní.
Česká republika podle hodnotící zprávy agentury prochází ekonomickým oživením domácí poptávky. Očekává se růst reálného HDP v roce 2014 o 2,5 % a v příštích dvou letech v průměru o 2,8 %. Ekonomický růst podporují silné základy včetně stabilního inflačního prostředí a nízké zadluženosti soukromého sektoru spolu s růstem zaměstnanosti.
Nicméně rizika pro oživení přetrvávají. Česká republika je velmi otevřenou ekonomikou dobře integrovanou do dodavatelského řetězce EU, což ji dělá zranitelnou vůči vnějším šokům.
V souvislosti s vládními plány na uvolnění fiskální politiky a posílení ekonomického oživení Fitch Ratings očekává mírné zhoršení celkového fiskálního deficitu v letech 2014–2016. Pro letošní rok předpokládá rozpočtový schodek ve výši 1,6 % HDP a poměr veřejného dluhu 44,8 % HDP.
Zdroj: Fitch Ratings