archív aktualít rok 2014

Prověřme si majitele firmy předtím, než s ní začneme obchodovat

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

BankrotNež se pustíme do obchodování s nějakou novou neověřenou firmou, je dobré si ověřit působení jejích majitelů v jiných firmách. Vlastnická struktura totiž silně ovlivňuje stabilitu a kvalitu podnikání společnosti. Pokud firma projde úpadkem, exekucí nebo platební neschopností, takzvanou negativní událostí, potom prudce roste pravděpodobnost, že u další firmy se stejnými majiteli také nastane negativní událost. Vyplývá to z analýzy chování firem, kterou uskutečnila poradenská společnost Bisnode.

V rámci analýzy společnost Bisnode hodnotila chování firem z pohledu negativních událostí od roku 1993. Ukázalo se, že pokud firma prošla úpadkem, exekucí nebo platební neschopností (v modelovém případu v období 1993 – 2009), potom se v následujícím období (2010 – nyní) prudce zvýšil počet případů, kdy u další společnosti se stejnými majiteli nastala negativní událost.

Společnost Bisnode zjistila, že do 1. 1. 2010 v České republice působilo 254 724 fyzických osob – majitelů firem, jejichž firmy nikdy neprošly úpadkem, exekucí nebo platební neschopností, a 22 681 vlastníků, jejichž firmy v období 1993 až 2009 některou negativní událost zažily, z toho 1031 majitelů do negativní události dovedlo více než jednu společnost.

„U firem, jejichž majitelé u žádné z vlastněných společností v minulosti nezažili úpadek, exekuci nebo platební neschopnost, nastala v následujícím období první negativní událost u 4,4 % majitelů. Zatímco u společností, jejichž vlastníci se v minulosti potýkali s právě jednou negativní událostí jsme další negativní událost zaznamenali u 15 % majitelů. U vlastníků s vícenásobnou negativní událostí v minulosti další negativní událost nastala téměř u čtvrtiny z nich,“ komentuje výsledky hodnocení analytik Bisnode, Michal Řičař.

„Pokud podnikatelé u svého obchodního partnera pozorují, že jeho další firmy podléhají úpadku, exekuci či platební neschopnosti, měli by se zvýšenou pravděpodobností očekávat, že se tato negativní událost promítne i u firem, které aktuálně nejeví známky problémů. Je tedy zřejmé, že vlastnická struktura silně ovlivňuje stabilitu a kvalitu firmy,“ dodává Michal Řičař s tím, že negativní události u firem jsou natolik zásadní informace, že je scoringový model Bisnode dlouhodobě hodnotí jako jeden z nejsilnějších ukazatelů pravděpodobnosti úpadku.

   

Negativní událost po 1. 1. 2010
(% vlastníků)

Počet vlastníků (fyzických osob), jejichž firmy neprošly negativní událostí (stav k 1. 1. 2010)

254 724

4,4 %

Počet vlastníků (fyzických osob), jejichž firma prošla negativní událostí (stav k 1. 1. 2010)

22 681

15 %

– Z toho počet vlastníků (fyzických osob), kdy k negativní události došlo u více než jedné firmy

1031

24,4 %

Poznámka: analyzováni jen majitelé – fyzické osoby s majetkovým podílem nad 33 % u sledované firmy

Zdroj: bisnode.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina