archív aktualít rok 2014

Příští rok hrozí propad exportu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MSP14Český export je aktuálně v porovnání s loňským rokem zatím na vzestupu. Přitom v loňském roce dosáhl hodnoty více než 77 % vytvořeného HDP. Od ledna do srpna letošního roku se zvýšil konkrétně o 14,6 % na 2,3 bilionů korun. Podle Asociace exportérů však výhled na první čtvrtletí roku 2015 není zdaleka tak optimistický.

Index Asociace exportérů[1] na období od ledna do března roku 2015 se propadl na čtvrtinu hodnot oproti posledním 4 měsícům a dokonce na pětinu oproti hodnotám z druhého čtvrtletí tohoto roku. Index zůstává v kladných hodnotách, ale pouze na úrovni 3,6, což je v meziročním srovnání propad o více než 5 bodů. „Příčinou je především další výrazný pokles zahraniční poptávky, německých průmyslových zakázek, stále nedořešená ukrajinská krize a s ní související protiruské sankce, válka na Středním východě či epidemie eboly. Navíc již přestává působit oslabení kurzu koruny zapříčiněné intervencí ČNB,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů, a doplňuje: „Lze proto očekávat, že český export bude v celém prvním čtvrtletí roku 2015 vykazovat podstatně horší čísla ve srovnání se stejným obdobím letošního roku.“

Asociace exportérů jako jeden z faktorů omezujících vývoz uvádí také strukturu českého školství, která neodpovídá požadavkům trhu. Otto Daněk k tomu říká: „Česká republika je industriální zemí a technické obory jsou přitom dlouhodobě na ústupu. Zejména průmysl se potýká s nedostatečnou nabídkou kvalifikované pracovní síly.“

Ohrožením českých vývozců je i vzrůstající konkurence přicházející z Číny. Tu Asociace exportérů považuje spíše za nekalou. V Číně panují nerovné podmínky, se kterými česká produkce nemůže konkurovat. Podnikatelé tam nerespektují duševní vlastnictví a zároveň neplatí daně z příjmu, ani odvody za zaměstnance a jsou tedy schopni tlačit ceny nepřirozeně nízko, což může být pro české firmy likvidační.

Naopak velmi pozitivně export ovlivnily intervence České národní banky. Asociace exportérů potvrzuje, že je to jedna z  věcí, kterými stát vývozce opravdu podpořil. Díky devalvaci koruny dosahovali vyšších zisků a lépe prosperovali. Nejvíce z ní těžili malí a střední vývozci. Celkem slabá koruna českému exportu přinesla zhruba 185 miliard korun. Jedním z řešení, jak intervence ukončit tak, aby se ekonomika opět nepropadla, je podle asociace plynulý přechod na euro. Zároveň ale nabádá ke zvážení všech souvisejících rizik. Problémy, které mohou nastat, jsme viděli na příkladech Řecka, Španělska i Slovenska. Exportéři apelují zejména na důsledné plnění Maastrichtských kritérií, posouzení kurzu koruny vůči euru a zhodnocení celkového stavu eurozóny. „Do potápějící se lodi by přeci nemělo smysl nastupovat,“ dodává Daněk.

Zdroj: Asociace exportérů

Ilustrační foto

 


[1] Index Asociace exportérů (IAE) je nástroj, který má za cíl predikovat vývoj českého exportu, na základě řady statistických dat a vybraných parametrů, alespoň s tříměsíčním předstihem v následujících třech měsících. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: německé průmyslové zakázky (váhový koeficient 0,15), reálný efektivní kurs CZK/EUR očištěný o inflaci v průmyslu (váhový koeficient 0,40), zakázky ze zahraničí (váhový koeficient 0,35) a index nákupních manažerů Eurozóny PMI (váhový koeficient 0,10).

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina