archív aktualít rok 2014

Rezidenční, kancelářský i průmyslový development očekává v příštích dvou letech růst

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba bytove domyStabilní ekonomický vývoj, nízké úrokové sazby, ale také příznivá poloha České republiky vůči ostatním zemím regionu, povedou k oživení trhu s byty, kancelářskými prostorami, ale i průmyslovými halami a logistickými parky. Naopak hlavní brzdou rozvoje nové výstavby je byrokracie ze strany státu, dlouhé rozhodovací a schvalovací procesy a nekvalitní legislativa. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností 2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společnosti KPMG Česká republika.

Developeři z oblasti rezidenčního, kancelářského a průmyslového developmentu očekávají v dalších dvou letech rozvoj svého podnikání. Situace je ale v každém z analyzovaných segmentů velice specifická, a proto i vývoj nebudete jednotný.

Rezidenční trh v České republice jako celku bude v příštích dvou letech růst velice mírně (1,9 % v 2015 a 2,1 % v 2016). Výjimkou bude Praha, kde se očekává podstatně rychlejší rozvoj a růst počtu prodaných nových bytů (6,1 % v 2015, 4,2 % v 2016). Tento růst by měl podle slov ředitelů firem překročit hranici 5000 prodaných nových bytů. Rezidenční trh je dnes rozdělen na dvě zásadně odlišné skupiny – Prahu s Brnem, kde se byty staví a prodeje pět let po sobě rok od roku rostou, a na zbývající část republiky, kde se naopak byty v bytových domech v současné době téměř nestaví.
Poptávka v rámci celé ČR poroste o 1,9 % v roce 2015 a o 1,4 % v 2016. Nejrychlejší rozvoj bude v Praze, kde se čeká růst poptávky po novostavbách až o 6 % v roce 2015 a o 4,5 % v roce následujícím.
V souvislosti s očekávaným růstem nabídky i poptávky po rezidenčních nemovitostech plánuje mírně nadpoloviční většina developerů pro příští rok také růst cen bytů (potvrzuje 52 % ředitelů), a to zejména v nižších cenových kategoriích. Pokles cen nepředpokládá žádná developerská společnost.
Zlepšovat by se ale měla i kvalita projektů. Zlepšení kvality rezidenčních developerských projektů připravuje 62 % developerů. Vzhledem k přirozeně rostoucím požadavkům rezidentů na vyšší standard a komfort bydlení nabízí developeři vyšší energetický standard, lepší akustické řešení a zdravé vnitřní prostředí za srovnatelných cenových podmínek pro kupujícího.

Rovněž i sektor kancelářského developmentu očekává v příštích dvou letech růst nabídky. Ten bude významný zejména v Praze, kde developeři očekávají znatelnější růst v letech 2015 a 2016 (5 % resp. 3 %). Problémem v Praze ale bude zejména převis nabídky nad poptávkou. Poptávka by v Praze měla růst jen minimálně, a to o 1,8 % v 2015 a 2,2 % v roce 2016. V roce 2015 nejvíce ovlivní vývoj na trhu kancelářského developmentu zejména příliv nových nemovitostí na trh a současně také vlna renegociací starších nebo končících smluv.

Průmysloví developeři očekávají v ČR v roce 2015 mírný růst nabídky nových prostor (výrobních hal, logistických skladů, atd.). Růst by měl dosáhnout úrovně 2,6 % (v roce 2016 další růst o 5,3 %). V Praze by mělo dojít k intenzivnějšímu růstu, a to o 6 % v příštím roce a o dalších 4,6 % v roce 2016. Poptávka po průmyslových nemovitostech v rámci celé ČR rovněž poroste (4 % respektive 5,3 %). V Praze o 2 % v 2015 a dalších 3,3 % v 2016.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina