archív aktualít rok 2014

V soutěži o titul Živnostník roku máme první dva finalisty

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zivnostnik2014 KVOd 17.9. probíhají krajská kola soutěže o titul Firma roku 2014 a Živnostník roku 2014. Mezi zúčastněnými, kteří bojují o postup do celostátního finále, máme i několik zástupců z oborů zpracování dřeva a výroby nábytku, a to jak mezi firmami, tak mezi živnostníky. Štěstí ale zatím přálo pouze dvěma z nich.

V Karlovarském kraji byl dne 24.9. nejlepším živnostníkem vyhlášen řemeslník Radek Horčička, který vyrábí smyčce pro housle a violoncella. Nenašel přemožitele mezi 249 účastníky. Porotu kromě netradičního oboru podnikání zaujal i silným podnikatelským příběhem. K hudbě měl vždycky blízko. Jako vystudovaný stavař se rozhodl zásadně změnit profesi. V roce 2002 se ponořil do tajů výroby smyčců a pod vedením svého strýce, uznávaného odborníka Milana Oubrechta, tomuto unikátnímu řemeslu zcela propadl. Začátky byly složité, musel začínat u té nejlevnější kategorie smyčců a objíždět umělecké školy a gymnázia. Postupem času se ve své profesi zdokonaloval a vstupoval do povědomí špičkových muzikantů. Na housle s jeho smyčcem hrají například hudebníci z orchestru Státní opery v Praze nebo Filharmonie Brno.„Pan Horčička je příkladem toho, že se koníček může stát povoláním. Podniká v oboru s velkou tradicí a je výborné, že vrací toto řemeslo na zlaté dno. Pokud bude pokračovat ve výrobě kvalitních smyčců, je velmi pravděpodobné, že zanechá v oboru výraznou stopu a že ještě za 200 let budou znít tóny interpretované prostřednictvím jeho smyčců v koncertních sálech,“ okomentovala úspěch živnostníka z Plesné porotkyně Miluše Starostová, regionální manažerka pro firemní bankovnictví GE Money Bank.

Jakub SutaDruhým finalistou z našich řad je tesař Jakub Šuta z Francovy Lhoty, který byl dne 14.10. vyhlášen živnostníkem Zlínského kraje. Uspěl v konkurenci 219 soutěžících. Podnikat začal hned po získání výučního listu. Zkušenosti získal při stavbě krovů rodinných domů, později v zednické firmě. Neustále ale měl v hlavě sen o vlastní malé firmě. Do povědomí veřejnosti se dostal jako stavbyvedoucí na několika menších projektech. Pozitivních referencí přibývalo. Založil si tedy internetové stránky, kam je všechny ukládal a práce měl najednou nad hlavu. A to nejen na střechách rodinných domů. Ve svých 21 letech rekonstruoval první kostel a od té doby jsou historické památky jeho specialitou. Kromě kostelů a věží pracuje například na obnově skanzenů po celé České republice. V dnešní době spolupracuje s několika dalšími šikovnými tesaři, nakupuje nové špičkové nářadí a svoje podnikání neustále rozvíjí. Do budoucna by rád založil větší společnost, aby mohl zaměstnávat více lidi a dát jim tak šanci podílet se na zachovávání českého kulturního dědictví.

„Na vítězi obdivuji to, že i když je mladý a krátce po škole, odvádí špičkovou práci, nejenom při stavbě krovů na rodinných domech, ale i při rekonstrukci historických památek. Už během učňovských let věděl, jaký má cil, šel si za ním a tento sen se mu splnil,“ řekla k rozhodnutí poroty Blanka Kadlíčková, oblastní manažerka firemního bankovnictví GE Money Bank.

V soutěži Firma roku zatím žádného finalistu nemáme. Sluší se ale pogratulovat k hezkému 3. místu, na němž se umístily hned čtyři firmy. V Královéhradeckém kraji získala pomyslný bronz společnost POLSTRIN DESIGN a v Jihočeském kraji společnost AKSAMITE. Obě jsou známými výrobci čalouněného nábytku. V Plzeňském kraji se na stejné pozici umístila společnost A T R I U M, výrobce dřevostaveb a v Ústeckém kraji pak společnost TFP Interiér, zabývající se navrhováním a realizací interiérů.

Slavnostní vyhlášení celorepublikových výsledků se uskuteční 4.12.2014 v Paláci Žofín. Živý přenos bude možné sledovat na ČT24.

Zdroj: Firma roku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina