archív aktualít rok 2014

Den dřeva v Klagenfurtu – Krize ještě není za námi

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Den dreva KlagenfurtDne 5. září 2014 se v rámci Mezinárodního dřevařského veletrhu v rakouském Klagenfurtu konal také „Mezinárodní den dřeva“. Zástupci pilařského a dřevařského průmyslu Rakouska se shodli na tom, že současná krize evropského trhu s dřívím ještě není zažehnána. Situaci v Rakousku ovlivňuje stagnace na italském trhu, která bude podle předpokladů ještě nějakou dobu trvat. Důvodem je převážně omezená disponibilita kulatiny a oslabení exportu.

Ekonom Dr. Bernhard Felderer, prezident Rakouské fiskální rady, se zabýval makroekonomickou situací v Evropě a označil ji jako značně rozporuplnou. V první polovině roku 2014 vykazovaly Francie a Itálie velmi nízkou úroveň hrubého domácího produktu, v případě Itálie se pohybovala na nulovém stavu. Země Eurozóny zatím nejsou schopné se s krizí úplně vyrovnat. Pokud k růstu dojde, tak jen omezeně a lokálně a vývoj je oslabován situací ve Francii a Itálii, v uplynulých letech to byly také země jako Španělsko, Řecko nebo Portugalsko, které celou Eurozónu dostávaly do recese. Na straně druhé je na primárním deficitu Itálie něco pozitivního. Země se snaží zaměřovat na zahraniční obchod, který by mohl její ekonomiku posílit. Některé evropské státy, mezi nimi i Německo, zažívají v poslední době oslabení svého exportu.
V USA se v letošním roce očekává hospodářský růst ve výši 3 %. Také další země mimo Eurozónu vykazují postupný růst, jako například Velká Británie nebo Skandinávské země. Jako hlavní příčinu problematické situace v Evropě označil Felderer především vysoké pracovní náklady v Itálii. Ostatní země jsou podle informací odborníků v tomto ohledu flexibilnější. V řadě zemí jsou poměrně vysoké daně, podnikatelé se pak orientují na státy, které nabízejí nižší úroveň daní. Obecně platí, že je v současné době pokles bankovních půjček a země nemají dostatek vlastního kapitálu.
Na celém světě vládne určitá nejistota a z toho plynoucí opatrnost. Od Asie přes Střední východ, Rusko až po Ameriku, všude je zjevná zdrženlivost v souvislosti s dlouhodobými investicemi.

Dr. Christoph Kulterer, prezident Rakouského dřevařského průmyslu ve svém projevu zdůraznil, že investice do technologií by mohly pomoci vyvinout nové produkty, které by přes pokles poptávky mohly udržet úroveň produkce. V posledních pěti letech se poptávka po rakouských dřevěných produktech snížila téměř o 50 %. První měsíce roku 2014 poprvé signalizovaly zjevné oživení. Od ledna do května došlo k nárůstu rakouského exportu o 2,3 %. Vývoz do Itálie se zvýšil o 8 %, do Německa o 26,8 % a do USA dokonce o 141 %. Dodávky dříví do ostatních zemí Evropy se zvýšily o 22,2 %. Naproti tomu došlo k poklesu vývozu do Asie (-26,4 %) a na Blízký a Střední východ (-2,5 %). Kulatina se v srpnu obchodovala za průměrnou cenu 102,97 eur/m3, v červenci za cenu 100 eur/m3. Rakouská dřevařská výroba je v současné době čtvrtá největší v Evropě, předstihla dokonce Finsko, kde z důvodu omezení dodávek z Ruska došlo k poklesu výroby.

Dr. Carl-Erik Torgersen, předseda rakouského Svazu obchodníků s dřívím vidí rovněž jako problematickou situaci v Itálii, která zapříčinila snížení rakouské spotřeby a také zvýšení nezaměstnanosti. V roce 2014 bylo v rakouském stavebnictví spotřebováno o 5 % méně dřeva ve prospěch cenově výhodnějších stavebních materiálů. Podle Torgersena by měla v případě takového negativního trendu pomoci vládní opatření. Jako příklad takových zásahů uvedl iniciativu „Buy-to-Help“ ve Velké Británii, která podporovala garantované půjčky nebo iniciativa „Wooduse“ v Japonsku, která podporuje majitele lesů, kteří hospodaří trvale udržitelným způsobem.

Dr. Domenico Corà, předseda italského Svazu obchodu s dřívím Fedecomlegno hodnotil rok 2014, ve kterém zatím pro Itálii nevidí žádné pozitivní signály. Stavebnictví pokleslo o 5 %, ve srovnání s rokem 2012 dokonce o 10 %. V roce 2014 se očekává celkem 58 000 stavebních povolení, to je počet, který je velmi vzdálen roku 2005, kdy dosáhl počet stavebních povolení 310 000. V prvním kvartálu 2014 došlo ke zvýšení počtu insolvencí, a to o více než 6 %. Bankovní půjčky zdražily o 10 %, což také komplikuje situaci. Corà vyjádřil obavy, že bilance roku 2014 bude pravděpodobně horší než roku 2013 a doslova požádal rakouské obchodní partnery o pochopení a trpělivost. Doufá, že pilařské závody kvůli obtížné situaci se zásobováním nebudou zvyšovat ceny. To by k očekávanému oživení v Itálii nepřispělo.

Přes všechny problémy, se kterými se Itálie v posledním období potýká, se zdá, že setkání zástupců pilařů v Klagenfurtu přispělo k posílení rakousko-italského partnerství. Samozřejmě je nutné, aby Itálie provedla řadu strukturálních reforem v lesním hospodářství. Ty nejnutnější se týkají logistiky zejména v jižní oblasti Itálie, další nevyhnutelné reformy bude třeba provést na italském venkově. Pak by snad mohla být šance, aby se Itálie stala v budoucnu důležitou křižovatkou obchodu s dřívím nejen v Evropě, ale i směrem do zámoří.

www.fordaq.com

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina