archív aktualít rok 2014

„Anonymní“ ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

VystavaBpH zidleProblematice ohýbaného nábytku byla v minulosti věnována řada výstav, sympozií i odborných textů. Většinou se vztahovaly k počátkům výroby v 19. století, případně k produkci první poloviny 20. století. Výstava „Anonymní“ ohýbaný nábytek, která se uskuteční v prostorách zámku v Bystřici pod Hostýnem od 10. do 31. 10. 2014, je zaměřena na poválečná desetiletí.

Výstava, kterou připravila obecně prospěšná společnost Národní centrum nábytkového designu (NCND), je připravena se záměrem upozornit na období dosud nedostatečně zpracované, připomenout návrháře ohýbaného nábytku, na něž se v průběhu času pozapomnělo, a výrobky, které v poválečném období patřily mezi nejlepší svého druhu na domácím trhu a český nábytek důstojně reprezentovaly i na světových výstavách.

VystavaBpH zidle3mO návrhářích, kteří se na vývoji nových modelů v této době podíleli, se nikdy příliš nemluvilo, jednotlivé modely byly uváděny pod výrobním číslem, nikoliv se jménem autora. Cílem výstavy je představit ve výběru nejzajímavější, nejběžnější, nejžádanější dobové modely a alespoň symbolicky připomenout jejich tvůrce, podnikové návrháře firmy TON Antonína Šumana, Radomíra Hofmana a Josefa Macka.

Hofmanovo elegantní polokřeslo č. 615 323 1650 bylo vybráno pro zařízení čs. pavilonu na světových výstavách EXPO 67 v Montrealu a EXPO 70 v Ósace a oceněno jako Vynikající výrobek roku 1967, řadu ocenění obdržely také návrhy Antonína Šumana – jeho židle č. 615 313 1667 s výpletem nebo čalouněním v obdélném sedáku a opěradlem ze dvou prutů může být považována za moderní obdobu židle č. 14. K nejlepším modelům z konce 80. let náleží Mackova „úsporná“ židle č. 615 311 1050 s děleným opěradlem spojeným krátkou horní spojkou.

Další výstavy na zámku v Bystřici pod Hostýnem

Vedle výstavy „Anonymní“ ohýbaný nábytek zde budou od 10. 10. instalovány další dvě expozice, které mají přiblížit budoucí plány NCND. Design po studentsku – výběr studentských návrhů nábytku vystavených na přehlídce Grand Prix Mobitex v rámci nábytkového veletrhu Mobitex a v soutěži Design.S v brněnském Technickém muzeu dokládá snahu o dlouhodobou podporu „mladého“ designu. Expozice ucelených nábytkových souborů z majetku olomouckého starožitníka Jiřího Teichmanna, dokumentující proměny nábytku 20. století, se na zámku zabydlí na dva roky; vznikla se záměrem upozornit na možnost vybudovat v budoucnu na zámku stálou expozici zaměřenou na vývoj nábytku a bytové kultury.

VystavaBpH student

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina